Jak dobrać szampon samochodowy do potrzeb karoserii?

_DSC1644

Szampon samochodowy to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji karoserii. Wydaje Ci się, że nie ma znaczenia, jaki produkt wybierzesz? Nic bardziej mylnego. Szampony mają bowiem nie tylko różną jakość, ale również rozmaite właściwości. Dowiedz się, na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę i sprawdź, jaki typ szamponu będzie najodpowiedniejszy dla Twojego samochodu.

Do czego służy szampon samochodowy?

Zabrudzenia karoserii to codzienna bolączka kierowcy. Jeśli lubisz, gdy Twój samochód prezentuje się nieskazitelnie, jego regularne mycie to podstawa. Powinno się do tego używać wyłącznie specjalistycznych kosmetyków, które skutecznie eliminują różnorodne zanieczyszczenia, a jednocześnie są łagodne dla powierzchni lakieru. Mycie to jednak nie tylko kwestia estetyczna. Regularne usuwanie zanieczyszczeń, szczególnie w połączeniu z odpowiednim zabezpieczeniem karoserii, pomoże bowiem uniknąć powstawania korozji.

Szampon samochodowy to produkt, który jest łatwy i wygodny w stosowaniu. Wystarczy go rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta, nanieść na karoserię za pomocą specjalnej rękawicy lub gąbki, a po jej dokładnym umyciu spłukać. Idealnie nadaje się do mycia ręcznego, dlatego można go wykorzystywać samodzielnie. Jest używany w procesie mycia detailingowego. Szczególnie dobrze sprawdza się tzw. mycie na dwa wiadra, które pozwala dokładnie usunąć zanieczyszczenia bez rysowania karoserii.

Jaki szampon samochodowy wybrać – z woskiem czy bez?

Istnieje naprawdę wiele rodzajów szamponów, ale można je podzielić na dwie główne kategorie – produkty z woskiem i bez wosku.

Pierwszy typ jest przeznaczony przede wszystkim dla amatorów, którzy szukają łatwego i skutecznego sposobu na umycie auta. Czyszczenie karoserii szamponem z woskiem to bardzo szybki zabieg. Po spłukaniu produktu nie trzeba już wykonywać żadnych dodatkowych prac związanych z zabezpieczeniem powierzchni lakieru. Dzięki zawartości wosku szampon pozostawia delikatny film, który pomaga chronić przed zabrudzeniami, wodą czy promieniowaniem UV i nadaje połysk, a kolejne mycie zwykle jest prostsze.

Szampon samochodowy z woskiem nie oferuje jednak tak dokładnego usuwania brudu jak szampon bez wosku. Jeśli chcesz przeprowadzić mycie wieloetapowe i pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń lepiej wybrać produkt z drugiej grupy. Po zakończeniu pracy z szamponem możesz wówczas poddać lakier dekontaminacji lub glinkowaniu czy też zastosować specjalne preparaty – np. do usuwania owadów. Następnie możesz zaaplikować wybraną przez siebie powłokę ochronną, która nada lakierowi połysk i zabezpieczy go przynajmniej do kolejnego mycia.

Szampon samochodowy – zwróć uwagę na pH!

Kolejną ważną cechą, która odróżnia poszczególne szampony samochodowe, jest odczyn, czyli pH. Wskazuje on na przeznaczenie i pewne ważne właściwości produktu. Co wybrać?

Szampon samochodowy o neutralnym pH to najpopularniejszy rodzaj produktu. Jest on polecany do regularnego użytku. Dobrze się pieni i ślizga po karoserii co zapewnia wygodę stosowania. Jest bezpieczny zarówno dla lakieru, jak i dla wszelkich mogących go pokrywać powłok (wosku, ceramiki, kwarcu, polimerów). Nadaje się również do mycia samochodów zabezpieczonych folią PPF lub pokrytych folią do zmiany koloru. Przyda się każdemu właścicielowi samochodu.

Szampon do samochodu o kwaśnym pH oprócz usuwania różnego rodzaju zabrudzeń pomaga również pozbyć się osadów wapiennych (waterspotów). Jest on szczególnie polecany do karoserii pokrytej powłoką ceramiczną lub kwarcową. Nadaje się do okazjonalnego stosowania.

Jak wybrać dobry szampon samochodowy?

Jeśli już wiesz, jakiego  rodzaju szamponu powinieneś szukać dla swojego samochodu, warto skupić się również na kilku uniwersalnych czynnikach. Dobrym zakupem na pewno będzie produkt renomowanej, zaufanej marki. Cena również może mieć znaczenie, ale warto ją porównywać tylko w kontekście pojemności oraz koncentracji szamponu. Nierzadko zdarza się bowiem, że pozornie droższy szampon jest tak naprawdę znacznie bardziej ekonomiczny ze względu na wyższą koncentrację i lepszą wydajność. Bardzo ważne jest również to, by z szamponu samochodowego korzystać zawsze zgodnie z instrukcją producenta!