Zabezpieczenie felg na zimę – dlaczego warto i jak to zrobić?

Zrzut ekranu 2022-02-2 o 17.50.29

Trudne warunki atmosferyczne wcale nie muszą się wiązać ze zniszczeniem Twoich felg – nawet jeśli masz zamontowane „alusy” uważane za znacznie słabsze w walce z wilgocią, brudem czy solą drogową. Wystarczy odpowiednio o nie dbać, najlepiej zaczynając jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg. Sprawdź, jak zabezpieczyć felgi na zimę i dlaczego warto.

Felgi a zima – co musisz wiedzieć?

Niektórzy kierowcy wraz ze zmianą opon na zimowe pozbywają się też aluminiowych felg na rzecz tych stalowych. To fakt, że są one bardziej odporne na trudne warunki. Jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu i dbałości przez cały sezon „alusy” mogą się sprawdzić równie dobrze, jednocześnie zdobiąc Twój samochód.

Co najbardziej zagraża felgom aluminiowym zimą? To przede wszystkim sól drogowa wykorzystywana zawsze wtedy, gdy spadnie śnieg lub złapie przymrozek. Mimo iż aluminium co do zasady jest odporne na korozję, sól działa destrukcyjnie na warstwę ochronną felg. Jeśli udaje jej się wniknąć w drobne zarysowania i ubytki, może bardzo szybko doprowadzić do powstania w tym obszarze ogniska rdzy. Ponadto osłabienie warstwy ochronnej może doprowadzić do powstawania trwałych zabrudzeń, które są bardzo trudne do usunięcia. Felgi stalowe są nawet bardziej podatne na rdzewienie, dlatego ich montaż również nie rozwiąże sprawy

Trzeba pamiętać, że alufelgi są też dość podatne na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, deformacje i pęknięcia. O te zaś nietrudno, „tańcząc” samochodem na śliskiej nawierzchni. Dlatego w dbałości o felgi pomoże też zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Każde uszkodzenie to bowiem zwiększenie szansy na powstanie ogniska rdzy.

Czym zabezpieczyć felgi na zimę?

Nieestetycznych i kosztownych uszkodzeń felg można uniknąć, nawet jeśli są one wykonane z aluminium. Warto jednak zawczasu o tym pomyśleć. Najlepiej pierwszy zabieg zabezpieczający przeprowadzić tuż po wymianie opon na zimowe. Do wyboru masz kilka metod ochrony – najtańszy wosk, dość droga, ale trwała powłoka ceramiczna i najdroższa, a jednocześnie najefektywniejsza folia PPF. Zaaplikowane na dobrze umytą felgę zapobiegną drobnym uszkodzeniom mechanicznym i przyleganiu brudu. Najbardziej różni je czas działania. Folia to zabezpieczenie na kilka, a nawet kilkanaście lat, powłoka ceramiczna wystarczy na cały sezon, natomiast woskowanie trzeba dość często powtarzać – co najmniej kilkakrotnie w ciągu sezonu, jeśli zależy Ci na skutecznej ochronie.

Jak zabezpieczyć felgi krok po kroku

Jak zabezpieczyć felgi? Dokładna procedura zależy od wybranej metody. Oklejanie folią i aplikacja powłok ceramicznych wymagają fachowej ręki. Woskowaniem możesz jednak bez problemu zająć się samodzielnie. Zapomnij jednak o nakładaniu wosku na brudne czy ledwo przetarte powierzchnie. Najpierw niezbędne jest solidne mycie. 

Jak to zrobić? Należy zacząć od solidnego spłukania, a następnie naniesienia piany aktywnej, która świetnie rozpuszcza powierzchowne zanieczyszczenia. Brud należy wycierać miękką gąbką lub specjalnym pędzelkiem, który ułatwia jego wydobywanie z zakamarków. Następnie należy się pozbyć trudniejszych zabrudzeń – pyłu z klocków hamulcowych, mas bitumicznych, substancji organicznych. Powinno się do tego wykorzystywać specjalne środki do felg i opon – takie jak deironizer. Dostępne są też specjalne preparaty do pozostałości smoły, kleju czy owadów. Są one przeznaczone do bezinwazyjnego rozpuszczania określonych typów zanieczyszczeń bez szorowania i niszczenia delikatnych powłok. Dokładnie umyte felgi należy wysuszyć i dopiero wówczas można nakładać wosk. Przy okazji warto zaaplikować na opony czernidło, które nie tylko poprawia ich wygląd, ale również zabezpiecza gumę przed zabrudzeniami i oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Jaki produkt wybrać? Najlepiej taki, który nie jest zbyt trudny w aplikacji, a jednocześnie daje długotrwały efekt. Wszystkie te kryteria spełnia np. Honey WAX. Jeśli chcesz, aby Twoje felgi przetrwały bez szwanku cały sezon, powtarzaj woskowanie dość często – np. raz w miesiącu. Dbaj również o czystość felg i opon, a będą dobrze się prezentować przez bardzo długi czas. Oczywiście jeśli zależy Ci na długotrwałych rezultatach, możesz również nałożyć na felgi folię ochronną lub powłokę ceramiczną w profesjonalnym warsztacie!