Przygotowanie samochodu na jesień i zimę w 5 krokach

_DSC1882

atem życie kierowcy jest zdecydowanie łatwiejsze. Gdy dominują słoneczne dni, łatwo zapomnieć o jesienno-zimowych „urokach”, takich jak błoto, śnieg, sól drogowa i brud, które potrafią w bardzo krótkim czasie doprowadzić samochód do opłakanego stanu. Jeśli jednak zadbasz o swoje auto już teraz, zachowanie jego estetycznego wyglądu i dobrego stanu technicznego będzie łatwiejsze. Sprawdź, jak przygotować swoje 4 kółka na chłodniejsze dni!

  1. Zacznij od dokładnego mycia samochodu

Ta rada może wydawać się dziwna. Po co myć samochód, skoro zaraz spadnie deszcz i zniweczy cały trud? Dokładne wyczyszczenie auta przed jesienią ma jednak sens! Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie brudu kryjącego się w zakamarkach, który w przeciwnym razie mógłby się po prostu utrwalić i na stałe uszkodzić lakier, gumę czy plastik. Przed jesienią powinno się wykonać dokładne mycie detailingowe – to procedura dążąca do pozbycia się nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń z nadwozia. Możesz ją powierzyć profesjonalistom lub zaopatrzyć się w kilka podstawowych kosmetyków samochodowych i spróbować samodzielnie. Ważne, aby nie pomijać żadnego kroku i zachować precyzję!

  1. Zajmij się odpryskami na lakierze

Bardzo ważną czynnością przy przygotowaniu samochodu do zimy jest zniwelowanie i usunięcie odprysków lakieru. Każdy taki ubytek może szybko stać się ogniskiem rdzy w warunkach podwyższonej wilgotności. Na szczęście drobne rysy można dość łatwo zniwelować, nawet samodzielnie. Wystarczy odrobina cierpliwości i zdolności manualnych oraz zaprawka do lakieru. Jeśli rdza się już pojawiła, zadanie będzie nieco trudniejsze. Należy jednak pamiętać, że samo zamaskowanie korozji na nic się nie zda – pozwoli tylko spokojnie się jej rozwijać. Trzeba ją w całości usunąć, a następnie zabezpieczyć powierzchnię środkiem zapobiegającym powstawaniu rdzy. Dopiero wówczas można dokonać kosmetycznych poprawek. Na pewno jednak warto, jeśli nie chcesz wiosną odkryć, że karoseria widocznie koroduje.

  1. Zabezpiecz felgi i opony przed zimą

To właśnie felgom i oponom najwięcej „dostaje się” podczas niesprzyjającej aury. Nie da się ich całkowicie zabezpieczyć przed zabrudzeniami, ale można się postarać, aby zdecydowanie mniej wpływały one na ich kondycję. Korzystając z odpowiednich powłok można nadać im właściwości hydrofobowe, dzięki którym czyszczenie felg i opon będzie znacznie łatwiejsze. Opony najlepiej pokryć dobrej jakości czernidłem (oczywiście po ich dokładnym wyczyszczeniu). To produkt, który nie tylko pomaga poprawić ich wygląd, ale również chroni przed zabrudzeniami i w konsekwencji przed zbyt szybkim niszczeniem ogumienia. Na felgi najlepiej nałożyć zaś wybraną powłokę ochronną. Może to być wosk, choć należy pamiętać, że w tym miejscu trzeba go częściej nakładać, by należycie spełniał swoje zadanie. Dłuższą ochronę zapewni np. profesjonalnie nałożona powłoka ceramiczna. Felgi można też okleić folią PPF, która znakomicie chroni przed zanieczyszczeniami i drobnymi uszkodzeniami.

  1. Ochroń karoserię

Na zimę warto zabezpieczyć całe nadwozie – zdecydowanie ułatwi to utrzymanie auta w czystości i pomoże zapobiegać uszkodzeniom lakieru. Podobnie jak w przypadku felg jedną z najprostszych form ochrony jest dobrej jakości wosk. Jego działanie można nieco przedłużyć, używając po myciu quick