Ochrona lakieru w nowym samochodzie – 5 skutecznych sposobów

IMG_6789-scaled

Udało się, zostałeś właścicielem nowiutkiego samochodu prosto z fabryki. Teraz możesz cieszyć się jego osiągami i wyposażeniem bez obaw o usterki czy awarie i związane z nimi dodatkowe koszty. Jak jednak sprawić, by nowy samochód jak najdłużej prezentował się równie dobrze, co w dniu wyjazdu z salonu? Istnieje na to kilka sposobów. Sprawdź nasz przegląd metod ochrony lakieru i przekonaj się, która będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie!

Stan lakieru wpływa nie tylko na atrakcyjność auta pod względem wizualnym. Może również zdradzić  stopień wyeksploatowania pojazdu i sposób jego użytkowania. Odbarwiony lub porysowany lakier, a także ślady rdzy to nie tylko coś, czego z pewnością nie chcesz zobaczyć na swoim nowym samochodzie, ale również coś, co może znacząco wpłynąć na jego cenę przy odsprzedaży. Dlatego ochrona lakieru coraz częściej cieszy się zainteresowaniem nabywców nowych samochodów. Sprawdźmy, jakie rozwiązania masz do wyboru.

  1. Woski i sealanty

Zaczynamy od najbardziej oczywistej i w zasadzie najprostszej metody. Woski samochodowe są stosowane od lat. Od pewnego czasu popularne są też tzw. sealanty, czyli woski syntetyczne. Współcześnie tego rodzaju produkty są bardziej trwałe niż jeszcze kilkanaście lat temu, a także łatwiejsze w aplikacji. Tworzą na powierzchni lakieru powłokę, która do pewnego stopnia zabezpiecza go przed brudem i warunkami atmosferycznymi. 

Na korzyść tej metody przemawia m.in. łatwość jej zastosowania. Zabezpieczenie lakieru woskiem jest łatwe – można tego dokonać nawet samodzielnie – a także niedrogie. Minusem jest na pewno trwałość zabiegu. Trzeba go regularnie powtarzać (co 3 – 4 miesiące), by zachować ciągłość ochrony lakieru.

  1. Powłoki polimerowe

Polimery to substancje chemiczne, których cząsteczki tworzą długie łańcuchy. Wykorzystuje się je do tworzenia powłok, które zapewniają lepszą ochronę lakieru niż woski. Są trwalsze, tworzą na powierzchni karoserii gładką, hydrofobową warstwę. Ich dodatkowym atutem jest zdolność do wydobywania głębi koloru lakieru. Trwałość zabiegu z użyciem powłok polimerowych to jednak zaledwie ok. 6 miesięcy.

  1. Powłoki kwarcowe

Powłoki kwarcowe są skuteczniejsze od wosków czy polimerów, a także nieco trwalsze. Tworzą hydrofobową powłokę, która powoduje, że kropelki wody nie gromadzą się na karoserii. Takie zabezpieczenie lakieru ułatwia też mycie auta i sprawia, że można rzadziej wykonywać ten zabieg. Powłoka kwarcowa również ożywia kolor lakieru, przez co auto nią pokryte prezentuje się bardzo estetycznie. Można ją nałożyć samodzielnie, a efekt utrzymuje się do roku.

  1. Powłoki ceramiczne

Podobne właściwości do powłok kwarcowych mają powłoki ceramiczne, które są jednak bardziej zaawansowane technologicznie. Zapewniają one lakierowi bardzo estetyczny połysk i wysoki poziom ochrony. Tworzą na powierzchni lakieru film zabezpieczający przed zabrudzeniami, wodą czy sokami z drzew, a nawet drobnymi zarysowaniami. 

Powłoka ceramiczna na samochód kosztuje jednak całkiem sporo – co najmniej tysiąc złotych. Musi być nakładana przez specjalistę w warsztacie detailingowym i odpowiednio konserwowana. Jej trwałość wynosi od roku do pięciu lat.

  1. Folie ochronne PPF (Paint Protection Film)

Najbardziej zaawansowanym sposobem na ochronę lakieru są folie ochronne PPF (Paint Protection Film). Są one naklejane na powłokę lakierniczą, dlatego tworzą fizyczną barierę pomiędzy nią a czynnikami zewnętrznymi. 

Wyjątkowo wytrzymałe folie do ochrony lakieru zabezpieczają karoserię nie tylko przed brudem czy oddziaływaniem substancji chemicznych, ale też przed uszkodzeniami mechanicznymi – np. odpryskami czy zarysowaniami, również tymi wywołanymi np. przez grad, kamienie czy ostre przedmioty.

Aplikacja folii ochronnej nie wpływa na kolor lakieru – powłoka jest idealnie przezroczysta. Zabieg można zaliczyć do kosztownych, jednak jest on bardzo trwały. Wysokiej jakości folie PPF mają gwarancję na aż 10 lat! Co ważne, folią można pokryć tylko najbardziej narażone na uszkodzenia elementy – np. lusterka, zderzaki, błotniki czy maskę, by cieszyć się doskonałą, długotrwałą ochroną lakieru w przystępnej cenie.

Jaką ochronę lakieru wybrać? Decyzja należy do Ciebie. Jeśli jednak zdecydujesz się na folię ochronną, zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Wrapster.