Dokładne wyczyszczenie samochodu może być dość trudne. Wymaga bowiem nie tylko mnóstwa wysiłku, ale również wykorzystania specjalnej chemii – zazwyczaj kilku rodzajów, do różnych nawierzchni. Specjaliści z zakresu car detailingu znaleźli jednak na to sposób. Odpowiedzią jest All Purpose Cleaner (w skrócie APC), czyli preparat czyszczący do każdego typu powierzchni. Czy jednak na pewno APC to lekarstwo na wszystko? Jak go używać? Przeczytaj, a wszystko stanie się jasne!
All Purpose Cleaner – cudowny środek?
APC car cleaner to skoncentrowana, silnie zasadowa mieszanina środków chemicznych takich jak:
- substancje czyszczące,
- związki chelatujące i rozpuszczające zabrudzenia,
- emulgatory.
Tego typu kompozycja pozwala na bardzo skuteczne usuwanie nawet trudnych i intensywnych zabrudzeń z rozmaitych powierzchni, bez ich niszczenia. Czy APC to „cudowny środek”? To określenie jest nieco na wyrost. Natomiast na pewno jest on niezwykle funkcjonalny, a przy tym bardzo skuteczny. Jednocześnie wykazuje się wszechstronnością, a zatem można nim zastąpić inne środki do mycia samochodu (choć nie wszystkie).
Do czego można użyć APC?
APC jest środkiem o uniwersalnym zastosowaniu. Oznacza to, że można go wykorzystywać do różnych powierzchni w obrębie samochodu (i nie tylko). Nadaje się m.in. do:
- czyszczenia i odtłuszczania kokpitu,
- czyszczenia pozostałych elementów plastikowych wewnątrz auta,
- prania gumowych dywaników,
- usuwania plam, zacieków i zabrudzeń z podsufitki oraz tekstylnej tapicerki, a także odświeżania materiału,
- mycia silnika (w tym usuwania ciężkich zabrudzeń),
- mycia felg,
- mycia karoserii.
Sprawdzi się doskonale w codziennej pielęgnacji, może przydać się również podczas przygotowania samochodu do oklejania folią. APC to środek, który z powodzeniem można stosować również w obrębie gospodarstwa domowego. Nada się do wszelkich elementów z tworzywa oraz uszczelek. Pomoże usunąć zaschnięty tłuszcz z kuchenki czy plamy z sofy lub fotela. Wyczyści również płytki. Przydaje się przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest usunięcie uporczywych zabrudzeń (w tym tłuszczu oraz smaru) oraz odtłuszczenie powierzchni.
Co jednak istotne, zawsze należy pamiętać o jego odpowiednim rozcieńczeniu! APC rozcieńcza się zgodnie z zaleceniami producenta – nawet w proporcji 1:100. Dlatego do zalet środka można również zaliczyć jego wydajność. W przypadku delikatnych powierzchni lub np. samochodów zabytkowych przed przystąpieniem do czyszczenia warto przeprowadzić test na mało widocznym fragmencie danego materiału.
Jak umyć silnik, używając APC?
Czym umyć silnik zabrudzony olejem i smarem? Najlepiej APC! Jeśli zabrudzenia są dość duże, warto aplikować preparat dwa razy. Za pierwszym wystarczy spryskać komorę, a po paru chwilach spłukać ją wodą (najlepiej myjką ciśnieniową). Przy drugim warto użyć pędzelka, który pomoże wzruszyć brud. Po ponownym spłukaniu i wysuszeniu komory mycie silnika jest zakończone.
APC – czy na pewno do wszystkiego?
Jeśli zastanawiasz się, czym umyć felgi, plastiki we wnętrzu lub nawet silnik, odpowiedź jest jedna – All Purpose Cleaner. Wbrew swojej nazwie ten produkt nie jest jednak idealny do wszystkich powierzchni. Do czego go nie używać? Lepiej nie myć nim skórzanej tapicerki – co prawda doskonale usunie zanieczyszczenia, ale pozbędzie się również warstwy ochronnej materiału, przez co jego kondycja może ulec pogorszeniu. Do skóry lepiej więc używać dedykowanych produktów. APC nie nadaje się również do szyb, ponieważ tworzy smugi.
Warto również pamiętać, że przy pracy z APC należy zachować ostrożność, a także założyć rękawiczki ochronne i maseczkę na twarz, ponieważ silnie zasadowy odczyn nie jest korzystny dla skóry.