Przygotowanie powierzchni lakieru do oklejania folią – o czym pamiętać?

szampon-wrapster

Oklejanie folią karoserii to proces składający się z wielu etapów. Aby jego zwieńczenie było satysfakcjonujące, nie można pominąć żadnej z czynności. Kluczowe jest m.in. przygotowanie lakieru. Bez tego nawet najlepsza folia samochodowa może szybko zacząć się odklejać lub w inny sposób odkształcać, przez co cały zabieg właściwie pójdzie na marne. Sprawdź, jak wzorowo przygotować karoserię do oklejania.

Przygotowanie do oklejania folią – co jest potrzebne?

Przygotowanie powierzchni do oklejania folią sprowadza się w zasadzie do jej bardzo dokładnego wyczyszczenia. Szkopuł tkwi jednak w wykorzystywanych technikach, a po części również materiałach. Należy przede wszystkim obchodzić się bardzo delikatnie z lakierem – tak, aby nie uszkodzić powłoki. 

Ważne również, by używać wyłącznie narzędzi, które nie pozostawiają pyłu – a więc przede wszystkim takich wykonanych z mikrofibry. To bardzo miękkie syntetyczne włókno, które idealnie sprawdza się przy rozmaitych delikatnych powierzchniach. Większość ściereczek i tym podobnych akcesoriów do samochodu jest wykonanych właśnie z tego materiału. Dużym błędem jest wycieranie lakieru do sucha papierem – pozostawia on po sobie bardzo drobny pył, przez co folia do oklejania nie może się właściwie przykleić do powierzchni. Zamiast niego stosuje się specjalne ściereczki bezpyłowe, które idealnie zbierają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Zanim przykleisz folię samochodową – przygotowanie powierzchni krok po kroku

Proces przygotowania powierzchni pod folię do oklejania aut przedstawiają poniższe kroki.  Zapoznaj się z nimi, a na pewno nie pominiesz żadnej czynności.

  1. Umycie auta

Umyj auto, stosując zasady mycia detailingowego. Uwaga: najlepiej przeprowadzać tę czynność dzień przed oklejaniem folią, aby karoseria mogła dokładnie wyschnąć. Samochód musi jednak wówczas stać w zamkniętym i czystym pomieszczeniu. 

W ramach czynności myjących należy użyć aktywnej piany, a następnie szamponu, stosując metodę „na dwa wiadra”. Do jednego wiadra wlewa się wodę z szamponem, a do drugiego wodę z separatorem zanieczyszczeń. Należy myć auto specjalną rękawicą, mocząc ją uprzednio w wodzie z szamponem, a następnie płucząc w drugim wiadrze. 

Po zakończeniu mycia należy jeszcze przeprowadzić głębsze czyszczenie przy użyciu preparatów do owadów, opiłków metalu czy smoły, a następnie glinkowanie na mokro (przy użyciu specjalnej glinki detailingowej). Na koniec trzeba dokładnie osuszyć powierzchnię mikrofibrą. Wodę ze szczelin wydmuchuje się za pomocą kompresora.

  1. Odtłuszczanie powierzchni

Folia do oklejania na pewno dobrze się nie przyklei, jeśli powierzchnia lakieru będzie tłusta. Użyj wysokiej jakości surface cleaner’a. Zacznij od krawędzi, dzięki czemu na pewno o nich nie zapomnisz. Dokładnie odtłuść całą powierzchnię.

  1. Zabezpieczenie elementów sąsiadujących

Podczas oklejania samochodów folią warto odseparować element, nad którym aktualnie pracujesz od pozostałych. Dzięki temu materiał nie będzie się przyklejał „gdzie popadnie” i nie utrudni Ci pracy. Wystarczy zwykła taśma malarska, którą można łatwo i bezpiecznie okleić sąsiadujące fragmenty karoserii.

  1. Oczyszczanie ściereczką bezpyłową

Tuż przed nałożeniem folii do oklejania na konkretną powierzchnię powinno się ją oczyścić wspomnianą wcześniej ściereczką bezpyłową. Ma ona lepką powierzchnię, która zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Teraz można już przystąpić do dalszej pracy! Pamiętaj, że w niektórych przypadkach może być też konieczne przygotowanie mechaniczne, czyli demontaż elementów, które przeszkadzają przy oklejaniu. Dokonuje się go przede wszystkim przy pracy z autami w jasnych kolorach (szczególnie białymi). Sprawdź również, jak dbać o folię samochodową już po jej przyklejeniu.