Water spoty na lakierze – co to takiego? Jak ich uniknąć?
Water spoty to zmora detailerów i każdego kto chce, by jego samochód prezentował się nieskazitelnie. Bez zastosowania odpowiednich środków i technik w zasadzie nie da się uniknąć ich powstawania po każdym kontakcie karoserii z wodą – szczególnie zaś po myciu lub deszczu. Dowiedz się, czym są water spoty, jak powstają i przede wszystkim jak nie pozwolić, by szpeciły lakier Twojego samochodu!
Czym są water spoty?
Jeśli dbasz o karoserię swojego samochodu, na pewno nie raz miałeś z nimi do czynienia. Water spoty (z ang. dosłownie „wodne plany”) to osady mineralne pojawiające się na lakierze w postaci białawych śladów po kroplach wody. Water spoty szczególnie irytują właścicieli czarnych i ciemnych samochodów, ponieważ są na nich najbardziej widoczne. Im „twardsza” woda, której używasz np. do mycia karoserii, tym bardziej widoczne plamy pojawią się na lakierze. Czasami nie ujawniają się one od razu, a dopiero po przetarciu wilgotną mikrofibrą. Jedno jest pewne – potrafią doprowadzić do szewskiej pasji, szczególnie jeśli pojawiają się po zakończeniu starannego mycia i cyklu pielęgnacji.
Co warto wiedzieć o powstawaniu water spotów?
Water spoty to osady mineralne (przede wszystkim wapienne). Dlatego wysoko zmineralizowana, tzw. twarda woda, która płynie w kranach w wielu miejscach Polsce będzie najpewniej powodować ich powstawanie. Widoczność plam jest tym większa, im szybciej woda odparuje z powierzchni. Dlatego też mycie samochodu podczas upału, w pełnym słońcu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Należy również uważać na parkowanie auta w ciepłe dni w pobliżu zraszaczy ogrodowych czy kurtyn wodnych. Water spoty mogą jednak powstawać również po deszczu, szczególnie jeśli zaraz po zakończeniu opadów zacznie świecić słońce.
Jak uniknąć water spotów?
Czy można uniknąć powstawania water spotów? Nie zawsze ,ale jest kilka sytuacji, w których okazuje się to możliwe. Po pierwsze, pamiętaj o wymienionych wyżej przyczynach ich pojawiania się na lakierze. Ponadto ostatnie płukanie samochodu po myciu warto wykonać z użyciem wody zdemineralizowanej. Taką opcję znajdziesz w większości myjni bezdotykowych. Po każdym myciu należy też dokładnie osuszyć lakier za pomocą chłonnego, miękkiego ręcznika z mikrofibry. Jeśli water spoty wyjątkowo Cię irytują, dobrym pomysłem może być również wybór samochodu z jasnym lakierem – wówczas są one mniej widoczne.
W unikaniu nieestetycznych plam na pewno pomoże pokrycie karoserii powłoką ochronną o właściwościach hydrofobowych – np. woskiem lub ceramiką. Dzięki temu woda nie zbiera się na powierzchni, co zdecydowanie utrudnia powstawanie water spotów.
Jak usunąć water spoty?
Jeśli water spoty już się pojawią, można je również usunąć. Nie jest to bardzo trudne, ale wymaga odrobiny pracy. Musisz się również zaopatrzyć w odpowiedni środek. Co ważne, im świeższe plamy, tym łatwiej się ich pozbędziesz. Większość przeznaczonych do tego środków powinno się stosować od razu po umyciu samochodu. W przeciwnym razie możesz się napracować, a mimo tego nie uzyskać oczekiwanych rezultatów.
Czym usuwać water spoty? Świetnym środkiem jest quick detailer. Odpowiednio dobrany produkt tego typu będzie łatwy w aplikacji i skuteczny. Lekko kwaśne pH pomaga rozpuszczać osady, a jednocześnie zawarte w nim składniki pielęgnacyjne poprawiają wygląd lakieru i zabezpieczają go przed kolejnymi zabrudzeniami. Quick detailer wystarczy nanieść na powierzchnię karoserii suchą mikrofibrą i delikatnie wpracować. Jego aplikacja nie zajmuje wiele czasu, a zapewnia bardzo dobry efekt. Nie tylko usuwa water spoty, ale też nadaje lakierowi blask i wzmaga intensywność koloru! Co ważne, działanie środka jest delikatne, dlatego na pewno nie musisz się obawiać o uszkodzenia powłoki lakierniczej.
Masz dość water spotów? Używaj quick detailera po każdym myciu auta! Zapewni Ci to najlepsze efekty (choć utrzymują się one do dwóch myć lub 4 tygodni). Produkt można nakładać zarówno na lakier, jak i na folię ochronną lub folię do zmiany koloru. To najlepszy prosty sposób na piękną karoserię bez skaz.