Zmiana koloru auta folią a pielęgnacja – jak dbać o folię samochodową?

IMG_4423-scaled

Niezależnie od tego, czy zależy Ci na niepowtarzalnym wyglądzie, chcesz zabezpieczyć lakier, czy też zamienić pojazd w jeżdżącą reklamę, pomocne okazuje się oklejanie auta folią. To rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej osób. Niektórzy obawiają się jednak pielęgnacji karoserii po zmianie koloru auta w ten sposób. Czy słusznie? Wyjaśniamy, jak należy dbać o folię samochodową!

Czy zmiana koloru auta oznacza trudną pielęgnację?

Na początku postaramy się obalić pewne mity – zmiana koloru auta folią wcale nie oznacza, że od teraz będziesz musiał na nie chuchać i dmuchać. W zasadzie jest wręcz przeciwnie, ponieważ wysokiej jakości folia samochodowa bardzo dobrze chroni lakier przed drobnymi rysami. Dzięki temu demontując ją nawet po kilku latach, najczęściej odsłonisz nienaruszoną karoserię.

Pielęgnacja folii powinna wyglądać jedynie trochę inaczej niż pielęgnacja lakieru. Wówczas będziesz mógł cieszyć się perfekcyjnym wyglądem auta przez bardzo długi czas. Wystarczy zapamiętać kilka zasad dotyczących dbałości o oklejoną karoserię.

Zmiana koloru samochodu a myjnia – jak myć oklejone auto?

Jednym z niewielu ograniczeń związanych z dbaniem o oklejony samochód jest to dotyczące mycia. Korzystanie z myjni automatycznych jest zdecydowanie niezalecane, ponieważ może negatywnie wpłynąć na wygląd nawet najlepszej i najstaranniej naklejonej folii, obniżając jej trwałość. Dla wielu osób nie jest to jednak specjalne wyrzeczenie, ponieważ myjnie automatyczne nie są również zbyt korzystne dla lakieru. Dlatego każdy, kto dba o swój samochód, wybierze raczej myjnię ręczną lub bezdotykową.

Oba te sposoby sprawdzą się bardzo dobrze. Operując myjką ciśnieniową, należy jednak uważać na krawędzie poszczególnych elementów nadwozia, by niechcący nie podważyć brzegu folii. Dyszę warto zawsze trzymać przynajmniej ok. 40 – 50 cm od karoserii na całej jej powierzchni. Ponadto folia do oklejania samochodu najbardziej „lubi się” z miękkimi gąbkami i szmatkami, które powinny bez problemu poradzić sobie z usunięciem z niej zanieczyszczeń. Należy również pamiętać, by nie czekać z usunięciem ptasich odchodów do wizyty w myjni, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na kondycję okleiny, np. powodując odbarwienia. Z kolei wybierając myjnię z obsługą, zawsze należy poinformować jej pracowników, że auto jest oklejone. Wówczas będą wiedzieć, jak się z nim obchodzić.

Czy folię do oklejania samochodów trzeba myć specjalnymi środkami?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej środków przeznaczonych do pielęgnacji oklejanej karoserii. Są one opracowane w taki sposób, by skutecznie oczyszczać jej powierzchnię, a jednocześnie ją pielęgnować, pomagając w przedłużaniu jej trwałości. Zmiana koloru samochodu nie oznacza jednak, że natychmiast musisz pozbyć się wszelkich dotychczas stosowanych kosmetyków i kupić nowe. Tradycyjne szampony czy aktywne piany na pewno nie zaszkodzą folii, jeśli będą prawidłowo stosowane. Z czasem warto jednak rozważyć wymianę środków na te przeznaczone dla oklejanych samochodów, ponieważ jest to najpewniejsze i najkorzystniejsze rozwiązanie.

Folia samochodowa a woski i inne podobne produkty

Nie każdy o tym wie, ale folia do oklejania samochodów może być zabezpieczana woskiem czy quick detailerem, podobnie jak lakier. Wpływa to na zwiększenie jej odporności na zanieczyszczenia, które mogą odbarwiać lub w inny sposób uszkadzać jej powierzchnię. Pomaga również dłużej utrzymać nieskazitelny wygląd karoserii po myciu. W tym przypadku zawsze warto jednak stosować preparaty przeznaczone do współpracy z folią.

Nietrudno dojrzeć, że zmiana koloru auta folią nieznacznie wpływa na jego pielęgnację. Dlatego, jeśli marzysz o nowym wyglądzie nadwozia, nie musisz się obawiać dodatkowej pracy!