Usuwanie owadów z karoserii – skuteczne i bezpieczne

PHOTO-2021-11-01-19-39-01

Lato to czas, w którym więcej kierowców wyrusza w długie trasy. Po każdej takiej podróży niemal pewne jest, że na przedzie auta znajdziesz mnóstwo pozostałości po owadach. Nie każdemu to przeszkadza, ale warto wiedzieć, że zwlekanie z ich usunięciem bywa ryzykowne. Owady na karoserii to nie tylko problem estetyczny! Dowiedz się, jak je usunąć i dlaczego warto to zrobić jak najszybciej.

Owady na karoserii – dlaczego ich usuwanie jest tak ważne?

Pozostałości po owadach znajdujące się na przednim zderzaku, reflektorach, masce czy lusterkach z całą pewnością nie wyglądają dobrze. Wiele osób stara się jak najszybciej je usunąć ze względu na estetykę. To jednak bardzo słuszne postępowanie, ponieważ pozostałości po owadach mogą uszkodzić powierzchnie, do których przylegają. Rozkładające się pancerze w pierwszej kolejności uszkadzają fabryczną ochronną warstwę lakieru, powodując jej mikropęknięcia. Następnie mogą wchodzić w reakcję z lakierem, nierzadko prowadząc do powstawania przebarwień i malutkich ognisk korozji. To dlatego szybkie wyczyszczenie karoserii z owadów jest tak ważne!

Warto również regularnie usuwać insekty z przedniej szyby, aby nie pogarszać sobie widoczności, a także z reflektorów, by nie pogarszać ich właściwości. Jak więc widzisz, pozostałości po owadach to nie tylko problem tego, jak prezentuje się Twój samochód.

Jak usunąć owady z karoserii?

Problem z usuwaniem owadów z karoserii jest jednak taki, że wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zwykły szampon samochodowy radzi sobie z tym raczej słabo. Trudno też usunąć insekty wyłącznie wodą pod wysokim ciśnieniem, szczególnie jeśli ślady nie są świeże. Jednocześnie zbyt intensywne działanie myjki ciśnieniowej może dodatkowo uszkodzić lakier. A zatem jak usunąć owady z karoserii? Istnieją 3 najpopularniejsze metody.

  • Usuwanie owadów z karoserii domowym sposobem

Pierwsza metoda jest najprostsza i wymaga użycia jedynie produktów, które znajdują się w prawie każdym domu. Wystarczy wymieszać ciepłą wodę z płynem do naczyń oraz odrobiną octu. To mieszanka dość skuteczna, choć niezbyt wygodna w użytku. Aby rozpuścić zabrudzenia, warto przyłożyć do nich szmatkę zanurzoną w mieszance na kilka minut, a następnie zetrzeć. Trzeba jednak wiedzieć, że woda z płynem i octem nie jest bezpiecznym środkiem do karoserii! Jednokrotne użycie takiej mikstury w sytuacji awaryjnej (np. na urlopie) być może nie zaszkodzi szczególnie lakierowi, ale jej regularne stosowanie już na pewno tak.

  • Usuwanie owadów z karoserii za pomocą płynu do szyb

Niektórzy kierowcy twierdzą, że „magicznym” środkiem na ślady owadów na karoserii jest płyn do szyb. Wystarczy spryskać powierzchnię, pozostawić płyn na kilka minut, a następnie delikatnie zetrzeć. To metoda dosyć łatwa i w miarę skuteczna, choć działanie często zależy od rodzaju i składu środka. Jego stosowanie na lakierze również może być niebezpieczne, dlatego warto stosować tę metodę tylko do szyb.

  • Usuwanie owadów z karoserii za pomocą specjalnego środka

Trzecia metoda wymaga zakupu specjalnego preparatu. Środek do usuwania owadów jest jednak zdecydowanie najskuteczniejszy. Formuły opracowane z myślą o rozpuszczaniu zanieczyszczeń organicznych działają już w kilkadziesiąt sekund. Wystarczy spryskać powierzchnię, odczekać parę chwil, a następnie spłukać myjką ciśnieniową – bez konieczności mechanicznego pocierania. Co niezwykle istotne, specjalne preparaty do usuwania owadów z karoserii są bezpieczne dla lakieru i wszystkich innych powierzchni, na których możesz chcieć je zastosować.

Owady na karoserii – czy da się temu zapobiec?

Usuwanie owadów z karoserii może być dość żmudnym zadaniem, szczególnie jeśli codziennie przemierzasz wiele kilometrów po trasach w pobliżu pól, łąk czy lasów. Wówczas najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze zabezpieczenie lakieru. Do powłok, które ograniczają przywieranie owadów do lakieru na pewno należą wosk i ceramika. Dzięki swojej hydrofobowości ułatwią one również czyszczenie karoserii. W usuwaniu owadów z szyb pomoże zaś specjalny płyn do spryskiwaczy.

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się bronić przed owadami na karoserii, pamiętaj, by nie pozwalać zanieczyszczeniom „zadomowić” się na powierzchni Twojego samochodu. Zawsze usuwaj je możliwie szybko, a będziesz dłużej cieszyć się nieskazitelną powłoką lakierniczą.