Mikrofibra powinna się znaleźć w każdym samochodzie. Wbrew pozorom jej wybór nie jest jednak wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wybrać mikrofibrę wysokiej jakości, czy też wystarczy najtańszy wariant z marketu. Jaka jest odpowiedź? Jak wybrać właściwą mikrofibrę do samochodu? Sprawdź!
Ściereczka z mikrofibry – dlaczego jej potrzebujesz?
Mikrofibra to tkanina wykonywana z bardzo cienkich syntetycznych włókien. Dzięki temu uzyskuje właściwości, dzięki którym idealnie nadaje się do pielęgnacji samochodu (i nie tylko). Ściereczki z mikrofibry są przede wszystkim:
- chłonne,
- miękkie (bezpieczne w kontakcie z delikatnymi powierzchniami),
- trwałe – nadające się do wielokrotnego użytku,
- uniwersalne,
- szybkoschnące,
- nadające się do prania.
Ponadto dzięki swojej strukturze nie pozostawiają smug ani włókien i nie pylą. Wszelkie zanieczyszczenia wchłaniane są w głąb włókien, dzięki czemu nie rysują powierzchni. Ściereczki z mikrofibry można używać na mokro lub na sucho do wielu rodzajów prac porządkowych. Przydają się więc zarówno w aucie, jak i w domu.
Ściereczka z mikrofibry – na jakie parametry zwracać uwagę
Wybór ściereczek z mikrofibry jest bardzo duży. Pozornie wszystkie są do siebie podobne. W rzeczywistości jednak różnią się kilkoma istotnymi parametrami. Na co zwracać uwagę, aby Twoja mikrofibra była wygodna w użytkowaniu i skuteczna?
- Gramatura mówi o tym, ile waży 1 m² materiału. Im wyższa, tym gęstsze są mikrowłókna. W związku z tym w zależności od gramatury mikrofibra nadaje się do nieco innych zastosowań. Oto jak można wykorzystać poszczególne typy ściereczek:
- gramatura 250-300 g/m² dotyczy cienkich tkanin świetnych do drobnych prac detailingowych: przecierania szyb, odtłuszczania powierzchni, pielęgnacji wnętrza (plastików, tapicerki)itp.;
- gramatura 500-800 g/m² mówi o tym, że tkanina jest dość gruba, świetna np. do woskowania i polerowania, ale też osuszania;
- gramaturę powyżej 1000 g/m² mają bardzo grube i chłonne mikrofibry, które będą świetnie się nadawać do osuszania karoserii po myciu, usuwania rozlanych płynów i innych podobnych prac.
- Splot tkaniny również ma spore znaczenie, ponieważ decyduje o chłonności:
- mikrofibry z włosiem pionowym są bardzo chłonne, dlatego nadają się np. do docierania wosków, aplikacji quick detailerów czy docierania past polerskich na sucho;
- mikrofibry o splocie pętelkowym nie pozostawiają smug, dlatego świetnie nadają się np. do rozprowadznia preparatów i do szyb;
- jeszcze delikatniejsze są mikrofibry gładkie, „satynowe”, przeznaczone np. do końcowego polerowania szyb;
- mikrofibry o strukturze waflowej świetnie sprawdzają się natomiast do zbierania nadmiaru wody czy usuwania brudu;
- Obszycie tkaniny na krawędziach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy z powłoką lakierniczą:
- Najdelikatniejsze ściereczki to te bez obszycia – wycinane laserowo lub ultradźwiękowo;
- Dobrym wyborem będzie też obszycie z mikrofibry, które minimalizuje ryzyko zarysowania delikatnej powierzchni;
- Przy pracy z delikatnymi powierzchniami należy unikać ściereczek obszytych nićmi bawełnianymi, ponieważ krawędzie mogą być wówczas zbyt sztywne i zbyt szorstkie.
Należy również pamiętać, żeby przed rozpoczęciem pracy zawsze dokładnie usunąć metkę ze ściereczki. Oczywiście przy mniej wymagających pracach (np. czyszczeniu plastików) można bez obaw używać gorszej jakości ściereczek z obszytymi bawełną krawędziami.
Ściereczka z mikrofibry – co jeszcze warto wiedzieć?
Ściereczki z mikrofibry różnią się też wymiarami. Warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka wariantów przeznaczonych do różnych prac. Do osuszania samochodu najlepiej sprawdzą się duże, mięsiste ręczniki o gęstym splocie. Praca przy detalach jest natomiast najwygodniejsza z użyciem niewielkiej szmatki. Aby zachować właściwości ściereczek z mikrofibry, należy je prawidłowo prać – w nie więcej niż 40°C, z użyciem delikatnych detergentów do włókien syntetycznych i koniecznie bez zmiękczacza do tkanin, który negatywnie wpływa na chłonność materiału.
Podsumowując, warto zwracać uwagę na jakość i parametry ściereczki z mikrofibry, szczególnie jeśli ma być przeznaczona do pracy z delikatnymi powierzchniami (np. lakierem samochodowym). Odpowiedni dobór ściereczki do przeznaczenia pomoże realizować zamierzone zadania nie tylko bezpieczniej, ale również wygodniej.