Samodzielne oklejanie aut – jak docinać folię, by nie uszkodzić lakieru?

knifelless

Jeśli wiesz już co nieco o oklejaniu aut, na pewno zdajesz sobie sprawę, że folię najpierw formuje się na samochodzie, a dopiero później docina. Jak więc to możliwe, że lakier nie zostaje uszkodzony podczas tego zabiegu? Dba o to wprawna ręka fachowca, a także kilka trików profesjonalistów. Chcesz je poznać i dowiedzieć się, jak samemu okleić samochód bez uszkodzenia lakieru? Zapraszamy do lektury.

Docinanie folii na samochodzie nożykiem

Podstawowa technika polega na docinaniu folii na samochodzie nożykiem, jednak bez dotykania powierzchni lakieru. Używa się do tego specjalnego modelu z wysuwanym ostrzem. Co ważne, przed każdym cięciem należy odłamać ostrze, by odsłonić jego zupełnie świeży fragment. Dzięki temu zapewnisz sobie maksymalne wsparcie przy precyzyjnych działaniach.

Profesjonaliści mają do perfekcji opanowaną sztukę przycinania folii na samochodzie. Ostrze należy trzymać pod kątem mniej więcej 30 stopni względem karoserii. Przesuwa się je po powierzchni folii bardzo delikatnie, praktycznie bez nacisku. Nacięty w ten sposób fragment zazwyczaj można stosunkowo łatwo oderwać. Należy podważyć krawędź tego elementu i delikatnie ciągnąć go wzdłuż nacięcia – delikatnie w kierunku przeciwnym do tego kawałka, który pozostaje przyklejony.

Docinanie folii na lakierze – jak to przećwiczyć?

Aby poćwiczyć docinanie, zanim zabierzesz się za samodzielne oklejanie aut, możesz przykleić na jakąś powierzchnię treningową dwa niewielkie kawałki folii jeden na drugim. Wypróbuj technikę delikatnego cięcia nożykiem na wierzchnim elemencie, stosując najpierw proste cięcia, a gdy poczujesz się pewniej również zakrzywione linie. Po zakończeniu ćwiczenia odklej spodni fragment folii i sprawdź, czy nie został uszkodzony. Jeśli nie, prawdopodobnie poradzisz sobie również podczas foliowania samochodu.

Podczas nauki oklejania samochodów warto spróbować również docinania przy krawędziach. W tym celu najlepiej oprzeć nożyk boczną powierzchnią ostrza o krawędź sąsiedniego elementu i przeciągnąć wzdłuż. Wówczas powstaje równe cięcie z niewielkim marginesem, który można estetycznie zawinąć pod spód. To również najbezpieczniejsza metoda, którą wykorzystuje się najczęściej przy profesjonalnym oklejaniu aut.

Tasiemka Knifeless – magiczne cięcie bez ostrza

Jednym z sekretów profesjonalistów podczas oklejania aut jest wykorzystanie specjalnej tasiemki Knifeless do wykonywania trudnych cięć. To narzędzie podobne do wąskiej taśmy klejącej, która w środku ma zatopioną cieniutką żyłkę. Jak go używać?

  • Wystarczy nakleić tasiemkę na lakier wzdłuż planowanej linii cięcia przed nałożeniem folii do oklejania samochodu. Należy pamiętać, by użyć długiego kawałka, tak by koniec taśmy wystawał spod winylu. 
  • Następnie przykleja się folię tak, by zakryła całą szerokość tasiemki i wyrównuje raklą. 
  • Aby dokonać cięcia, należy złapać koniec tasiemki i energicznym ruchem wyszarpnąć z niej ukrytą w środku nitkę. Teraz ciągnąc za nią, można bezpiecznie i dokładnie przyciąć folię w wyznaczonym miejscu! 

Używanie tasiemki Knifeless warto również przećwiczyć kilkakrotnie, zanim zabierzesz się za oklejanie samochodów. Procedura wymaga bowiem wprawy i obeznania z narzędziem.Czy przycinanie folii na samochodzie musi być trudne? Niekoniecznie. Jak w wielu przypadkach, ogromne znaczenia ma tutaj praktyka. Dlatego ćwicz samodzielnie lub zapisz się na kurs z wrappingu, by poznać wszystkie najważniejsze techniki wykorzystywane przy oklejaniu aut bezpośrednio od najlepszych!