Chcesz kompletnie zmienić wygląd swojego auta albo umieścić na nim reklamę? Najprostsze rozwiązanie to oklejenie samochodu folią. Folia to szybkie i skuteczne narzędzie, które zabezpieczy oryginalną karoserię pojazdu i zapewni mu świetny wygląd nawet przez 10 lat lub dłużej. Pytanie jednak: jaką wybrać? Poznaj różnice pomiędzy najpopularniejszymi typami folii stosowanych do oklejania aut.
Do oklejenia samochodu nie nadaje się przypadkowa folia. Musi to być jej specjalny typ – o właściwościach, które pozwalają materiałowi doskonale przylec do powierzchni pojazdu i pozostać na niej w nienaruszonym stanie przez lata. Firmy, które zajmują się oklejaniem aut, korzystają z kilku odmian takiej folii. Najpopularniejsze to folie: monomeryczna, polimerowa
oraz wylewana. Od tego, która jest zastosowana, zależy ostateczny efekt estetyczny oraz jego trwałość.
Folia polimerowa – bardziej odporna i elastyczna
Folia monomeryczna, nazywana też monomerową, jest obecna na rynku najdłużej. Jest też najtańszą spośród wszystkich dostępnych i najbardziej podstawową. Ta folia:
- jest dość gruba (ok. 80-100 mikrometrów), co przekłada się na mniejszą niż w pozostałych typach elastyczność,
- ma ograniczoną trwałość – do ok. 3-5 lat, w zależności od jakości, jednak materiał może być podatny na działanie promieniowania UV i blaknięcie,
- najlepiej nadaje się do wyklejania gładkich i płaskich powierzchni, słabo radzi sobie z dużymi przetłoczeniami.
Dlatego w kontekście oklejania pojazdów stosuje się ją coraz rzadziej – najczęściej wówczas, gdy potrzebne jest krótkotrwałe nałożenie reklamy na karoserię w niskiej cenie. Nadaje się przede wszystkim do wykonania prostych, podstawowych prac związanych z oklejeniem reklamowym (np. szyb). Przy jej pomocy raczej niewykonalna jest zmiana koloru pojazdu.
Folia polimerowa – bardziej odporna i elastyczna
Folie polimerowe to następca monomerycznych. W porównaniu z tymi pierwszymi są:
- cieńsze (mają ok. 70 mikrometrów grubości), a co za tym idzie – wyróżniają się większą
- elastycznością,
- bardziej odporne na działanie promieniowania UV oraz wahania temperatur,
- trwalsze – czas życia dobrej klasy folii polimerycznej może wynieść nawet 7-8 lat.
Zaletą folii polimerowych jest również ich cena – koszty zakupu i montażu takiej folii są znacznie niższe niż wysokość inwestycji w folię wylewaną. Jeśli więc chcesz np. wykonać prostą reklamę na pojazd i zależy Ci na niewielkim wydatku przy dobrej trwałości – to właśnie folia polimerowa może być najlepszym rozwiązaniem.
Folia wylewana – zaawansowana technologia dla wymagających
Jeśli szukasz naprawdę zjawiskowego efektu estetycznego, który będzie się doskonale prezentował przez długie lata, odpowiedź jest tylko jedna: folia wylewana. To najbardziej zaawansowana spośród wszystkich dostępnych na rynku.
Folie wylewane wyróżniają się tym, że są:
- profesjonalne folie mają grubość ok. 0,08 – 0,13 mm; oznacza to, że można je bardzo precyzyjnie formować, sprawiając, że perfekcyjnie przylegną do karoserii w każdym miejscu,
- rozciągliwe – te najlepsze można rozciągnąć nawet o ok. 50% bez utraty właściwości kolorystycznych, dlatego można je stosować również przy zupełnej zmianie koloru pojazdu,
- bardzo wytrzymałe – taka folia będzie niezawodnie spełniała swoją rolę nawet przez ok. 10 lat. Po tym czasie można ją bezpiecznie ściągnąć z karoserii, która pozostanie w nienaruszonym stanie.
Bardzo istotną zaletą folii wylewanej jest również fakt, iż można ją zadrukować na wiele sposobów, uzyskując ciekawe efekty estetyczne – np. bardzo skomplikowane wzory czy drobne napisy. Zadruk będzie się prezentował wyraziście, a na przestrzeni lat nie straci swojej mocy.
Należy również pamiętać, że aby profesjonalnie nałożyć folie wylewane, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych narzędzi – ich aplikacja odbywa się bowiem z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Dlatego wykonanie prac warto powierzyć specjalistom.
Który typ folii wybrać do oklejenia auta? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakim celu i jak oklejasz samochód, na jak długo oraz jaki jest Twój budżet. Wszystkie te kwestie omów ze specjalistami. Dzięki temu dobierzesz najlepszą metodę i sposób pokrycia karoserii folią.
Więcej o właściwościach folii dowiesz się również z vloga „Jak zacząć przygodę z wrappingiem: