Przyciemnienie szyb samochodowych – jak zrobić to samodzielnie?

IMG_6716-scaled

Co roku, kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać, zaczynasz żałować, że nie masz przyciemnionych szyb?  Słusznie, ponieważ ten zabieg pomaga obniżyć temperaturę w kabinie, a ponadto niesie za sobą wiele innych korzyści. Chcesz spróbować swoich sił w samodzielnym przyciemnianiu szyb w samochodzie? Sprawdź, jak to zrobić!

Przyciemnianie szyb – dlaczego warto?

Korzyści z przyciemnienia szyb w samochodzie jest całkiem sporo. Z niektórych mogłeś sobie nawet nie zdawać  sprawy. Dlatego warto je wymienić. 

Przyciemnione szyby w aucie to:

  • niższe temperatury we wnętrzu – co docenisz szczególnie podczas upalnego lata;
  • większe bezpieczeństwo – folia do przyciemniania szyb zamienia je w szyby bezpieczne, co oznacza, że w razie stłuczenia pasażer nie porani się odłamkami; dzięki folii bezpieczniejsza jest też skóra pasażerów, ponieważ blokuje ona szkodliwe promienie UV;
  • lepszy stan tapicerki – promieniowanie niszczy również skórzaną tapicerkę, dlatego z przyciemnionymi szybami na dłużej zachowa dobry stan;
  • większa prywatność – przyciemnione szyby utrudniają zaglądanie do wnętrza auta;
  • redukcja spalania – to nie żart, dzięki folii do szyb wnętrze auta wolniej się nagrzewa, dzięki czemu klimatyzacja nie musi pracować „na pełnych obrotach”, a Ty zużywasz nieco mniej paliwa.

Czytaj również: 5 powodów, dla których warto zdecydować się na przyciemnianie szyb

Przyciemnianie przednich szyb i przepuszczalność folii, czyli co na to prawo?

Zanim dowiesz się, jak przyciemnić szyby, warto wiedzieć, co jest dozwolone, a czego nie wolno. Prawo dokładnie określa zasady dotyczące przyciemniania szyb. Teoretycznie nie musisz stosować się do przepisów, ale wówczas narażasz się na mandat karny i konieczność demontażu folii. Czy warto? Zdecydujesz sam. A zatem o ile można przyciemnić szyby? 

Prawo głosi, że:

  • boczne szyby przednie (od strony kierowcy i pasażera) nie mogą być przyciemnione bardziej niż na poziomie 30%,
  • szyba czołowa (przednia) może być przyciemniona najwyżej w 25%.

W praktyce oznacza to, że przodu samochodu nie powinno się oklejać folią do przyciemniania. Nowe auta są bowiem wyposażone w fabryczne przyciemnienie przednich szyb na poziomie 15 – 20 procent.

Jak przyciemnić szyby?

Chcesz dowiedzieć się, jak przyciemnić szyby? Będziesz potrzebował specjalnej folii (warto w tym przypadku postawić na jakość), kilku narzędzi oraz odrobiny zdolności manualnych i cierpliwości. Przyciemnianie szyb być może nie jest wybitnie trudne, ale na pewno nie każdy ma do tego smykałkę. 

Zacznij od przygotowania przyborów. Będziesz potrzebować:

  • akcesoriów do mycia szyb – płynu, czyściw lub padów, ściągaczki, papieru bezpyłowego oraz żyletki (do usuwania trudniejszych zabrudzeń);
  • rakli (najlepiej kilku) – m.in. Blue Max, rakle do dociskania zakończone filcem oraz inne mniejsze rakle i krzywiki o różnych kształtach;
  • butelki ze spryskiwaczem z wodą i szamponem dla dzieci – do ok. litra wody destylowanej lub demineralizowanej (to ważne!) należy dodać 3 pompki szamponu dla dzieci ( sprawdza się m.in. Johnson’s Baby);
  • nożyka,
  • opalarki (lub ewentualnie palnika).

Przyciemnienie szyb samemu rozpocznij od przygotowania formatek, czyli gotowych brytów folii, które następnie będziesz wklejać. Formatki przygotowuje się  od zewnętrznej części szyby, układając folię linerem do siebie. Folię należy dociąć dokładnie do kształtu szyby, ucinając górny brzeg równo z jej krawędzią, a po bokach i od dołu zostawiając ok. 0,5 cm zapasu (do wtłoczenia pod uszczelki). Następnie przy pomocy opalarki należy wygrzać folię, aby dopasowała się do krzywizny powierzchni.

Folię do szyb wkleja się od ich wewnętrznej strony, metodą „na mokro” – tutaj niezbędna jest woda z szamponem. Należy działać metodycznie i dokładnie, by usunąć cały płyn spod folii. Dzięki temu będzie idealnie przyklejona.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Możesz zapisać się na kursy stacjonarne i online oraz skorzystać z zasobów YouTube, gdzie znajdziesz darmowe porady i tutoriale.