Pielęgnacja szyb samochodowych krok po kroku

cleaning-car-front-glass

Pielęgnacja szyb samochodowych jest ważna przez cały rok, ale to jesienią i zimą skutki nieodpowiedniego postępowania i pewne zaniedbania najbardziej dają się we znaki. Warto pamiętać, że dzięki pewnym zabiegom można zdecydowanie poprawić widoczność, która jest tak istotna w trudnych warunkach. Sprawdź, jak krok po kroku zadbać o szyby.

Krok pierwszy – właściwe mycie szyb

Właściwe mycie szyb to absolutnie podstawowy krok w ich pielęgnacji. Niektórzy kierowcy dbają o lśniącą karoserię, a zapominają o szybach, co nie tylko źle wygląda, ale może również powodować zagrożenie na drodze. Ważne, aby zaopatrzyć się w specjalne, samochodowe środki do mycia szyb. Mają one nieco inne właściwości niż domowe płyny do okien i luster, ponieważ są przystosowane do radzenia sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. Jeśli szyby są ubłocone, warto na początku zmiękczyć brud samą wodą lub aktywną pianą. Dopiero w drugiej kolejności można zastosować spray lub piankę do czyszczenia szyb. Najlepiej wybrać preparat, który nie pozostawia smug.

Istotne jest również to, aby używać odpowiednio dobranych, delikatnych narzędzi. Najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry, które są wyjątkowo miękkie i chłonne. Świetne rezultaty dają takie, które mają waflową strukturę. Należy pamiętać, aby szyby za każdym razem wytrzeć do sucha. Bardzo ważne jest też ich umycie od środka! Tam również mogą się znaleźć rozmaite ślady, kurz i brud wpływające negatywnie na widoczność oraz wygląd powierzchni.

Krok drugi – sprawdź, czy szyby nie potrzebują polerowania

Długie, słoneczne dni sprawiają, że trudno zauważyć uszkodzenia szyby. Zwykle bowiem nie jest to problem, który uwidacznia się w dziennym świetle. Dopiero gorsze warunki pogodowe i jazda po zmierzchu mogą Ci uświadomić, że przez przednią szybę widzisz gorzej, niż powinieneś. To sprawa, za którą trzeba się wziąć jak najszybciej – w końcu krystaliczne szyby to czynnik, który w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo. Jeśli są porysowane, być może potrzebują polerowania. To usługa wykonywana w warsztatach detailingowych, ale jeśli dysponujesz polerką i niezbędnymi umiejętnościami, możesz przeprowadzić prace samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną pastę polerującą do szkła (glass polish) oraz odpowiednie pady.

Krok trzeci – zabezpieczenie

Gdy szyby są już gładkie, czyste i lśniące, powinno się je zabezpieczyć preparatem hydrofobowym, czyli tzw. niewidzialną wycieraczką. To produkt, który tworzy na powierzchni szyby powłokę odpychającą wodę. Dzięki temu łączy się ona w większe krople, które są samoistnie usuwane z powierzchni. To pozwala uniknąć powstawania nieestetycznych plam i osadów, a także ułatwia czyszczenie powierzchni w przyszłości. Moc „niewidzialnej wycieraczki” docenisz zwłaszcza podczas jazdy w deszczu – dzięki niej woda praktycznie „ucieka” z szyby, w czym pomaga jej pęd powietrza. Dzięki temu można ograniczyć użytkowanie mechanicznych wycieraczek i przedłużyć ich trwałość, a jednocześnie zapewnić sobie znacznie lepszą widoczność.

Na rynku dostępne są zarówno „niewidzialne wycieraczki” nakładane na szyby po ich umyciu, jak i płyny, które mają właściwości czyszczące, a jednocześnie tworzą na powierzchni powłokę hydrofobową. Wybór należy do Ciebie. Ważne, aby płyn aplikować równomiernie i delikatnie wetrzeć w szybę miękką szmatką. Produkt nie tylko pomoże odprowadzić wodę, ale również utrudni przyleganie różnego rodzaju zabrudzeń, dlatego na pewno warto w niego zainwestować.

Krok czwarty – płyn do spryskiwaczy

Na koniec zainteresuj się płynem do spryskiwaczy. To podstawowy produkt, który pomaga zachować czystość szyb i idealną widoczność, nawet w trudnych warunkach. Warto wybrać preparat wysokiej jakości, który nie pozostawia smug i odpowiednio wcześnie wymienić płyn letni na zimowy. Zimą najlepiej sprawdza się wariant, który pomaga zapobiec zamarzaniu szyb i przyleganiu zanieczyszczeń, a jednocześnie działa dość silnie na trudne zabrudzenia.