Gdy chcesz zadbać o stan karoserii, możesz użyć szamponu, aktywnej piany, glinki, a następnie całość zabezpieczyć woskiem, sealantem lub jeszcze trwalszą powłoką. Tymczasem dość trudno znaleźć właściwy preparat do czyszczenia kokpitu i wszelkich elementów z tworzyw – szczególnie taki, który daje długotrwały efekt. Czym czyścić plastiki w samochodzie? Jak zadbać o to, by na długo zachowały swój atrakcyjny wygląd?
Kokpit w samochodzie – pielęgnacja i czyszczenie
Raczej nikogo nie trzeba przekonywać, że czyste wnętrze auta to znacznie przyjemniejsza jazda. Warto jednak zadbać nie tylko o elementy tapicerowane (jak fotele, podsufitka i detale), ale również o tzw. plastiki, czyli wszystkie części wykonane z tworzyw. Szczególną uwagę powinno się zwracać na kokpit w samochodzie, który dość łatwo ulega zabrudzeniom i może się stać siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. To właśnie ta część wnętrza jest też jedną z najbardziej narażonych na szkodliwe promieniowanie UV, które niestety z czasem powoduje blaknięcie materiału i pogarsza jego kondycję. Brud we wnętrzu może też przyczyniać się do powstawania wilgoci i intensywniejszego parowania szyb.
Aby cieszyć się zadowalającymi, długotrwałymi efektami, należy przeprowadzać regularne czyszczenie kokpitu, a następnie użyć odpowiednich preparatów do pielęgnacji i ochrony. Oznacza to, że potrzebujesz co najmniej dwóch typów kosmetyków.
Czym czyścić plastiki w samochodzie?
Elementy plastikowe wymagają dość delikatnego traktowania. Dlatego rozmaite domowe sposoby na czyszczenie plastików w samochodzie bywają szkodliwe. Znacznie lepiej wybierać renomowane kosmetyki samochodowe – najlepiej te przeznaczone dla profesjonalnych warsztatów detailingowych. Kup specjalny płyn do czyszczenia kokpitu, a czyszczenie deski rozdzielczej i elementów plastikowych będzie znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze. Jeśli chcesz usunąć uporczywy brud, dobrym rozwiązaniem może być użycie wysokiej jakości All Purpose Cleanera (APC) – oczywiście w odpowiednim rozcieńczeniu! Ponadto będziesz potrzebować miękkiej ściereczki (najlepiej z mikrofibry). Do trudniejszych zabrudzeń przyda się mała szczotka z delikatnym włosiem (np. do czyszczenia skóry). Warto zainwestować też w okrągły pędzel, który pomoże wydobyć kurz, okruszki inne zabrudzenia z najtrudniejszych zakamarków.
Czyszczenie deski rozdzielczej warto zostawić sobie na koniec podczas zajmowania się wnętrzem. Powinno się je najpierw odkurzyć, a także umyć szyby. Wówczas Twoja praca będzie najbardziej efektywna! Pamiętaj również, że preparat do deski rozdzielczej nigdy nie powinien być aplikowany na rozgrzane powierzchnie! W lecie wszelkie zabiegi najlepiej przeprowadzać więc wcześnie rano lub późnym wieczorem.
Czysty kokpit samochodu na dłużej – pielęgnacja
Jeśli chcesz, aby czysty i świeży kokpit samochodu towarzyszył Ci znacznie dłużej, nie zapomnij o nałożeniu dodatkowego produktu pielęgnacyjnego. Dobry preparat do deski rozdzielczej ochroni powierzchnie przed przyleganiem nowych zabrudzeń i zapewni długotrwałą świeżość. Dobrze, jeśli tworzy na tworzywach warstwę antystatyczną – wówczas kurz nie będzie tak szybko osiadał. Warto wybrać też preparat o przyjemnym zapachu. Plastiki i kokpit w samochodzie szczególnie dobrze zabezpieczy kosmetyk o konsystencji mleczka, który jest również wygodny w użytkowaniu. Pamiętaj jednak, by unikać takich o błyszczącym wykończeniu – światło odbijające się od plastików może być bardzo niebezpieczne!