Oklejanie samochodów – cena i trwałość usługi

IMG_6042-scaled

Oklejanie samochodów cieszy się coraz większą popularnością – przede wszystkim ze względu na połączenie wysokiej estetyki z możliwością ochrony lakieru. Najczęstsze pytania od klientów dotyczą jednak ceny usługi oraz jej trwałości. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat tego, od czego zależą koszty oklejenia auta i jak długo można cieszyć się efektami.

Ile kosztuje oklejenie auta folią?

Pytanie o koszty oklejania auta jest tym najczęściej zadawanym przez klientów i osoby zainteresowane zmianą koloru lub ochroną lakieru. Niestety jednoznaczna odpowiedź jest w tym tutaj niemożliwa. W przypadku oklejania aut cena zależy bowiem od co najmniej kilku czynników. Jakich?

  • Rodzaj wykorzystywanej folii w znaczący sposób determinuje cenę. Dostępne są bowiem nie tylko standardowe folie do zmiany koloru, ale również np. materiał typu chrom, który jest droższy, a w dodatku trudniejszy w aplikacji. Nieco droższe od standardowych są też folie strukturalne i typu kameleon.
  • Rozmiar oklejanej powierzchni bezpośrednio wpływa na ilość zużytego materiału, a także czas pracy aplikatora. Dlatego im większy samochód, tym wyższa cena oklejenia. Nie zawsze folią pokrywa się jednak całą karoserię. Czasami świetny efekt daje dechroming, czyli oklejanie listew przyszybowych lub zmiana koloru wyłącznie dachu, lusterek czy maski. W przypadku ochrony lakieru folią bezbarwną PPF najczęściej okleja się tylko newralgiczne elementy nadwozia, np. przedni zderzak i błotniki, reflektory, lusterka czy maskę (lub jej część), co wpływa oczywiście na obniżenie kosztu usługi.
  • Jakość to coś, w co zawsze warto zainwestować. Renomowane firmy oklejające samochody mogą pozwolić sobie na nieco wyższe ceny, jednak dla klienta oznacza to pewność profesjonalnej aplikacji folii. To wpływa zaś bezpośrednio na jej trwałość. Znani, doświadczeni usługodawcy wykorzystują również materiały najlepszych producentów objęte zazwyczaj wieloletnią gwarancją.

Jaką folię wybrać do oklejenia samochodu?

Wiesz już, że rodzaj użytego materiału wpływa na cenę usługi oklejania samochodów. Co jednak znacznie ważniejsze – decyduje on o trwałości wykonanej usługi. Większości klientów zależy na tym, by efekty zmiany koloru lub ochrony lakieru utrzymały się jak najdłużej, a samochód prezentował się przez cały ten czas tak samo estetycznie. To właśnie dlatego nie zaleca się używania tanich folii, najczęściej produkowanych w Chinach. 

Najlepsze folie do zmiany koloru auta marek takich jak 3M, Oracal czy Avery objęte są nawet 10-letnią gwarancją. Podobna deklaracja trwałości dotyczy folii PPM marki LLumar, która wyróżnia się też niespotykaną w tańszych produktach odpornością na temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu klient może mieć pewność, że oklejenie samochodu to dobra inwestycja.

Profesjonalne oklejanie aut – czy warto?

Oklejanie aut wymaga wprawy, dokładności i znajomości używanego materiału. Technika aplikacji ma znaczenie dla trwałości i estetyki uzyskanych efektów. Dlatego na pewno warto zainwestować w usługi warsztatu doświadczonego w tej branży. 

Specjalista doskonale wie, jak aplikować folię, by:

  • efekt był maksymalnie estetyczny – kolor lub wzór jednolity, a łączenia pomiędzy poszczególnymi kawałkami folii niewidoczne,
  • efekt był maksymalnie trwały – profesjonalna aplikacja daje gwarancję, że folia nie będzie się odklejać z newralgicznych obszarów, takich jak przetłoczenia czy krawędzie,
  • zużyć jak najmniej materiału – odpowiednie wycięcie potrzebnych brytów folii z rolki pozwala zaoszczędzić sporo materiału i utrzymać cenę oklejania na rozsądnym poziomie.

Interesuje Cię samodzielne profesjonalne oklejanie aut? Możesz się tego nauczyć! Wystarczy minimum zdolności manualnych oraz spora dawka pasji i samozaparcia. Wrapster organizuje warsztaty i szkolenia z oklejania samochodów prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i online. Dzięki nim możesz pod okiem mistrzów w swoim fachu zgłębić tajniki wrappingu.