Narzędzia do wrappingu – to musisz mieć

16

Zaczynasz swoją przygodę z oklejaniem samochodów? Jeśli chcesz osiągnąć profesjonalny efekt, nie możesz korzystać z półśrodków. Sprawdź, jakie narzędzia do wrappingu będą Ci potrzebne na początek. 

Wrapping to sztuka oklejania samochodów, która wymaga ogromnej dokładności oraz koncentracji. Tutaj nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek pomyłki czy zawahania, bo wszystko będzie miało wpływ na uzyskany efekt. Dlatego każdy aplikator powinien zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, która ułatwiają i usprawniają proces nakładania folii samochodowej.

Podstawowe narzędzia do wrappingu

Chociaż narzędzi do wrappingu jest wiele, na początek wystarczy kilka podstawowych. Kolejność przypadkowa ☺

  • Rakla

Rakla to narzędzie aplikacyjne, które pozwala na precyzyjne nałożenie folii – bez pęcherzyków powietrza. Występuje w wielu wariantach – mogą być wykonane z plastiku lub elastycznego tworzywa. Ciekawym rozwiązaniem są rakle z magnesem, dzięki którym aplikacja folii może być wygodniejsza. 

Wybierając raklę, warto zwrócić uwagę na uchwyt – ten drobny element wpłynie pozytywnie na ergonomię pracy. 

Dobrym rozwiązaniem jest także rakla z filcem – materiałem umieszczonym na jednym z brzegów. Taka rakla jest miękka i bardzo delikatna dla folii – zapobiega jej rysowaniu. Niektóre modele dostępne są z przyczepionym na stałe filcem, a do innych można zamocować filc samoprzylepny. Który wybrać? Wykończenie z mikrofibry jest miękkie i dobrze ślizga się po folii, natomiast filc z gąbki chłonie wodę i nie przepuszcza jej – świetnie sprawdza się do foliowania na mokro. 

  • Nożyk

Nożyk do wrappingu do złudzenia przypomina nożyk do tapet, ale nim nie jest. Wybierając ten element, warto zwrócić uwagę na ostrze. Powinno być wykonane ze stali nierdzewnej i ścięte pod kątem 30o, co zapewnia bardzo precyzyjne cięcie. 

Ciekawą opcją są nożyki NT Cutter z magazynkiem na ostrza. Dzięki temu – po stępieniu jednego – wystarczy go zdjąć, a w jego miejsce pojawi się kolejny. A to wszystko bez konieczności umieszczania ostrza, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. 

  • Niebieska taśma

 Warto zaopatrzyć się w niebieską taśmę, za pomocą której będzie można zabezpieczyć poszczególne elementy samochodu. Ważne, by charakteryzowała się słabym klejem, dzięki czemu folia nie będzie się kleić i zachowa swoją estetykę. 

  • Ściereczka z mikrofibry

Karoseria oklejanego samochodu musi być dobrze przygotowana do aplikacji. W tym celu warto sięgnąć po ściereczkę z mikrofibry, która dokładnie oczyści lakier. Jest bardzo miękka, dzięki czemu nie pozostawi mikrorys. 

  • Cleaner

Cleaner to specjalny płyn, który wspiera proces przygotowania karoserii do aplikacji folii. Jego zadaniem jest dokładne odtłuszczenie powierzchni oraz jej oczyszczenie ze wszelkich zanieczyszczeń. 

Wybierając cleaner, warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące szybkości odparowywania. Im szybciej do niego dochodzi, tym szybciej możesz przystąpić do dalszych czynności związanych z wrappingiem. 

To gadżet niezbędny, jeśli zamierzasz wycinać drobne elementy. Taśma pozwala na rozcinanie ułożonej folii na karoserii – bez żadnego ryzyka uszkodzenia lakieru. 

  • Opalarka

Opalarka jest niezbędnym narzędziem do aplikacji folii samochodowej. Większość profesjonalnych aplikatorów wybiera urządzenia marki Steinel, które:

  • szybko się nagrzewają,
  • mają płynną regulację temperatury,
  • mają długi przewód (nawet 7 m),
  • są kompatybilne z pirometrem.

Oczywiści nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać opalarki innych marek. 

Kupować pojedynczo czy w zestawach?

Akcesoria do wrappingu możesz nabyć pojedynczo albo w zestawach. To, która opcja jest korzystniejsza, zależy wyłącznie od Twoich oczekiwań i preferencji.

Kupując pojedyncze narzędzia, prawdopodobnie zapłacisz więcej, ale możesz samodzielnie zdecydować o konkretnych akcesoriach i ich markach. Natomiast gotowy zestaw to wszystkie ważne narzędzia, które dostępne są w wariancie dla początkujących, jak i profesjonalistów. Zwykle możesz liczyć na małe rabaty. Atutem jest także znaczna oszczędność czasu – klikasz i zamawiasz.