Szukasz sposobu na zmianę koloru karoserii? Wcale nie musisz decydować się na zakup nowego auta. Do wyboru masz dwa rozwiązania: lakierowanie lub oklejanie. Sprawdź, która opcja lepiej spełni Twoje oczekiwania.
Lakierowanie i oklejanie to dwa procesy, które znacząco różnią się przebiegiem. Oba mają jednak jeden cel – pozwalają na zmianę koloru nadwozia, dzięki czemu samochód może przejść prawdziwą metamorfozę. W związku z tym, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o wyższość lakierowania nad oklejaniem i odwrotnie, trzeba porównać specyfikę tych procesów oraz przeanalizować wady i zalety.
Lakierowanie – czy to się opłaca?
Lakierowanie to proces zmiany koloru karoserii, który wymaga bardzo gruntownego przygotowania pojazdu. W pierwszym etapie należy dokładnie wyszlifować powierzchnię nadwozia – po to, aby pozbyć się poprzedniej warstwy lakieru oraz usunąć wszelkie niedoskonałości. Kolejny krok to aplikacja lakieru – odbywa się to za pomocą specjalnych pistoletów lakierniczych, które gwarantują równomierne rozprowadzenie produktu. Końcowy etap to suszenie powłoki lakierniczej.
Lakierowanie – jako sposób na zmianę koloru karoserii – stanowi duży wydatek. Zwykle cena ustalana jest indywidualnie, m.in. na podstawie wielkości pojazdu, zastosowanego lakieru. Koszt może jednak przekroczyć kilka tysięcy złotych – nierzadko jest to nawet 10 000 zł. Kolejnym minusem jest skomplikowany proces, co przekłada się na wydłużenie okresu oczekiwania. Może to stanowić poważną przeszkodę, jeśli samochód potrzebny jest „na już”.
Na korzyść lakierowania przemawia przede wszystkim trwałość powłoki. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że lakier na karoserii może przetrwać w niezmienionymi stanie nawet kilkanaście lat. Wiele jednak zależy od jakości zastosowanego produktu. Jeśli warsztat dysponuje lakierami pochodzącymi od renomowanych producentów, wówczas istnieje szansa na wydłużenie trwałości powłoki.
Oklejanie – czy warto?
Oklejanie pojazdów wielu osobom kojarzy się z mobilną reklamą. Obecnie jednak folie samochodowe aplikuje się także na auta prywatne – między innymi po to, aby zmienić kolor karoserii.
Na korzyść oklejania folią samochodową przemawia przede wszystkim możliwość wyboru dowolnego koloru nadwozia z opcją usunięcia okleiny w dowolnym momencie. Efekt nie jest więc „na zawsze” – jeśli samochód w takiej wersji znów Ci się opatrzy, możesz szybko powrócić do pierwotnego koloru karoserii.
Do dyspozycji masz przy tym szeroką gamę kolorów – folie występują w barwach metalicznych, błyszczących, matowych, satynowych. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.
Warto podkreślić, że oklejanie samochodów to coś więcej niż tylko zmiana koloru karoserii. To także sposób na jej ochronę przed codziennym użytkowaniem. Warstwa folii jest dużo grubsza niż warstwa lakieru. Dzięki temu fabryczna karoseria jest bezpieczna – nie straszne jej żadne rysy. Jest jednocześnie odporna na działanie promieniowania UV – nie blaknie pod wpływem słońca, dzięki czemu na długo zachowuje swój pierwotny stan.
Kiedy lakierowanie, kiedy oklejanie?
W tym pojedynku nie ma zwycięzcy, ponieważ lakierowanie i oklejanie sprawdzą się w różnych przypadkach. Tak naprawdę tylko Ty decydujesz – na podstawie własnych oczekiwań czy możliwości finansowych.
Lakierowanie będzie korzystną opcją wówczas, gdy:
- masz starszy samochód i chcesz tchnąć w niego życie poprzez zmianę kolorystyki,
- chcesz zamaskować poważne niedoskonałości widoczne na karoserii,
- dysponujesz sporym budżetem – nakładanie powłoki lakieru jest kosztowne.
Lakierowanie zupełnie nie będzie kalkulować się także wtedy, gdy kupujesz fabrycznie nowy pojazd.
Zdecyduj się na oklejanie auta wówczas, gdy:
- chcesz zmienić kolor nadwozia, ale nie na stałe,
- zależy Ci na dodatkowej ochronie przed zarysowaniami,
- chcesz zabezpieczyć karoserię przed blaknięciem,
- pojazd nie ma większych uszkodzeń, np. głębokich rys.
Aplikacja folii może okazać się także strzałem w dziesiątkę, gdy kupujesz tańszy o co najmniej kilka tysięcy złotych samochód w kolorze białym. Dzięki temu zmienisz wygląd pojazdu nie do poznania.