Kosmetyki samochodowe – co warto kupić? Krótki przegląd

Zrzut-ekranu-2020-12-15-o-19.48.49

Dbałość o samochód wpływa nie tylko na jego wygląd, ale również wartość. Ponadto czystym i wypielęgnowanym pojazdem po prostu przyjemniej się jeździ. Przy odrobinie wysiłku możesz sprawić, że Twoje auto długo będzie się prezentowało niemal jak nowe. Obecnie jest to znacznie prostsze dzięki dostępnym na rynku nowoczesnym produktom. Jakie kosmetyki samochodowe warto mieć i jak ich używać?

Kosmetyki samochodowe do karoserii

Czysta i lśniąca karoseria od razu sygnalizuje, że samochód jest zadbany. To, w jaki sposób myjesz zewnętrzną część auta, ma jednak znaczenie. Warto postawić przynajmniej na dobrej jakości szampon samochodowy. Bardzo popularne auto kosmetyki to też aktywne piany, które pomagają usunąć nawet najbardziej uporczywy brud. Można je wykorzystywać, by wykonać mycie detailingowe, czyli wieloetapową procedurę mającą na celu dogłębne oczyszczenie lakieru. Dostępne są ponadto specjalne środki do usuwania między innymi owadów i żywic, osadów metalicznych (deironizatory) czy też smarów i klejów.

Po dokładnym oczyszczeniu lakieru warto go zabezpieczyć – w domowym użytku sprawdzają się przede wszystkim woski i sealanty, które tworzą na powierzchni karoserii warstwę hydrofobową i nadają jej piękny blask, a także quick detailery, które pozwalają bez większego wysiłku uzyskać naprawdę dobry efekt. To dobry sposób na podtrzymanie efektów zabiegów wykonywanych w profesjonalnym warsztacie. Dostępne są również rozmaite preparaty mające na celu regenerację lakieru – drobne rysy zwykle można usunąć przy pomocy specjalnych past lub płynów. 

Auto kosmetyki do felg i opon

Błyszczący lakier na pewno zwraca uwagę, ale wzrok obserwującego często kierowany jest również w stronę kół. Felgi dość łatwo się brudzą, szczególnie w polskim kapryśnym klimacie, a ponadto osadza się na nich metaliczny osad z klocków hamulcowych, którego nie da się usunąć zwykłym szamponem samochodowym. Warto więc sięgnąć po specjalistyczny preparat do czyszczenia felg, który najczęściej pełni również funkcję deironizatora. Tego typu środki zazwyczaj wchodzą w reakcję chemiczną z zabrudzeniami, wytwarzając na czyszczonej powierzchni substancję podobną do krwi. Powinny być jednak skonstruowane w taki sposób, by nie niszczyć elementów, na które są nanoszone. Dobry produkt tego typu nie wymaga wiele wysiłku – zazwyczaj wystarczy tylko delikatnie wzruszyć brud szczotką lub gąbką, a następnie go spłukać. Warto więc znaleźć renomowany sklep detailingowy i zaopatrzyć się w specjalny środek do felg. Do ich codziennego czyszczenia doskonale nada się również All Purpose Cleaner (APC).

Zdecydowanie opłaca się też zabezpieczyć opony. Tzw. czernidło przywraca ich naturalny kolor, a jednocześnie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Kosmetyki do samochodu – pielęgnacja tapicerki

A jakie kosmetyki do samochodu warto zastosować we wnętrzu? Od czasu do czasu na pewno zalecane jest wyczyszczenie tapicerki. Dzięki temu zabiegowi kabina natychmiast odzyska świeżość. W zależności od tego, czy masz tapicerkę tekstylną, czy skórzaną, będziesz potrzebował odpowiedniego preparatu. Skórę można też poddać delikatnej renowacji za pomocą środków dostępnych w sklepach detailingowych.

Elementy plastikowe można wyczyścić np. APC, które doskonale sprawdza się w tej roli. To środek, który przyda się również do gumowych dywaników czy usuwania plam z podsufitki lub tekstylnej tapicerki. Można też użyć specjalnego preparatu, który nie tylko wyczyści, ale również ochroni tworzywa, pozwalając na dłużej zachować ich nieskazitelny wygląd. Jeśli chcesz, by podróże były jeszcze przyjemniejsze, wybierz perfumy do wnętrza w ulubionym zapachu.

Gdzie kupować auto kosmetyki?

Wiesz już, jakie kosmetyki do auta na pewno Ci się przydadzą, ale gdzie je kupić? Wiele środków znajdziesz nawet w marketach, ale chcąc prawdziwie zadbać o samochód, lepiej starannie dobierać stosowaną chemię. Jeśli zależy Ci na jakości lub interesuje Cię auto detailing, sklep specjalistyczny będzie najlepszym miejscem na zakupy. Warto sprawdzić, czego używają profesjonaliści i zaopatrzyć się w takie same środki – często możesz je kupić nawet bezpośrednio w warsztacie.