Zima, nawet ta łagodna, to najtrudniejszy czas, jeśli chodzi o utrzymanie samochodu w czystości i dobrym stanie technicznym. Dłuższe dni i coraz więcej słońca zachęcają jednak do zadbania o jego wygląd i kondycję. Jak to zrobić? Sprawdź, jak odświeżyć auto i przygotować je do wiosenno-letnich wojaży w 5 krokach.
Krok pierwszy: jak umyć samochód po zimie?
Szczegółowe mycie samochodu po zimie to pierwszy krok do jego odświeżenia. Rozpocznij od karoserii i podwozia. Najlepiej zastosować tzw. mycie detailingowe, które zapewnia naprawdę dokładne oczyszczenie lakieru. Możesz się nim zająć samodzielnie lub zlecić to zadanie fachowcom. Warto jednak zająć się dokładnie nie tylko lakierem, ale również wszelkimi zakamarkami, w których lubi gromadzić się brud, szczególnie gdy na drogach panuje plucha. Nie zapomnij też o szybach – powinny zapewniać Ci idealną widoczność.
Po precyzyjnym myciu możesz dostrzec defekty lakieru, które uwidaczniają się szczególnie po zimie. Jeśli zależy Ci na ich usunięciu, jest to dobry czas na dokonanie korekty lakieru. W tym przypadku najlepiej zaufać fachowcom, którzy potrafią usunąć nawet głębokie rysy i zmatowienia.
Krok drugi: felgi i opony
Zimowa plucha odbija się najbardziej być może właśnie na oponach i felgach. To one mają najwięcej kontaktu z wodą, błotem, solą drogową i innymi niekorzystnymi czynnikami. Po zimie warto je umyć oraz poddać dekontaminacji, najlepiej za pomocą profesjonalnego deironizera. To środek, który pozwala usunąć metaliczne zanieczyszczenia pochodzące z klocków hamulcowych oraz nawet bardzo uporczywy brud. Przy czyszczeniu opon i felg powinno się dosięgnąć w każdy zakamarek, w czym pomoże specjalna szczotka. Następnie ogumienie warto pokryć czernidłem, które zapewnia efekt mokrej opony i pomaga chronić ja przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj, aby wymienić opony na letnie mniej więcej wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekroczy 7°C i nie będzie już ryzyka powrotu przymrozków czy opadów śniegu.
Krok trzeci: odśwież wnętrze na wiosnę
Kolejnym krokiem jest odświeżenie wnętrza. Dzięki temu wiosenne i letnie podróżne będą jeszcze przyjemniejsze. Zacznij od posprzątania auta, usunięcia zbędnych przedmiotów i odkurzania. Umyj kokpit i plastiki za pomocą przeznaczonego do tego celu środka, wyczyść i odśwież tapicerkę, używając preparatów przeznaczonych do tekstyliów lub skóry. Fotele skórzane warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnym impregnatem lub mleczkiem. Nie zapomnij także o dywanikach, szybach i uszczelkach. Te ostatnie warto posmarować wazeliną lub specjalnym silikonem.
Jako ostatni krok warto zastosować zapach do samochodu. Wybierz świeży, lekki aromat, a poczujesz wiosnę podczas każdej przejażdżki. Zapachy Wrapster są dostępne w wielu nutach zapachowych i długo się utrzymują. Dla najlepszego efektu warto stosować je codziennie przez dwa tygodnie, a następnie już tylko raz tygodniu w celu podtrzymania efektu. Warto też sprawdzić klimatyzację i wentylację, a w razie potrzeby przeprowadzić odgrzybienie.
Krok czwarty: zabezpieczenie nadwozia
Idealnie czyste auto warto zabezpieczyć, by estetyczny efekt utrzymał się dłużej, a kolejne mycie było łatwiejsze. Można w tym celu zastosować wosk, który stworzy na powierzchni lakieru powłokę hydrofobową, zapobiegając przywieraniu zanieczyszczeń i powstawaniu uszkodzeń na skutek działania wody. Wosk wydobędzie też głębię koloru lakieru i zapewni mu atrakcyjny połysk. Dzięki niemu Twój samochód będzie się prezentować naprawdę świeżo i atrakcyjnie.
Krok piąty: sprawdzenie płynów eksploatacyjnych
Po zadbaniu o wygląd i zabezpieczenie auta warto sprawdzić także płyny eksploatacyjne. Po zimie mogą nie nadawać się do użytku, szczególnie jeśli stosujesz te sezonowe. Warto sprawdzić poziom i stan oleju, uzupełnić płyn hamulcowy czy chłodniczy. Zapewni to znacznie bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę. Płyn do spryskiwaczy również powinno się wymienić z zimowego na letni, który lepiej sprawdza się w wysokich temperaturach.