Jak przygotować auto do długiej podróży?

man driving car from rear view on the highway.

Lato to czas, w którym wiele samochodów używanych na co dzień jedynie w mieście wyrusza w dłuższe trasy – nad morze, jeziora, w góry, nierzadko również poza granice kraju. Aby taka wyprawa była bezproblemowa i komfortowa, warto się do niej odpowiednio przygotować. Jak? Zapraszamy do krótkiego poradnika!

Jak przygotować auto do podróży – kwestie techniczne

Długa trasa stanowi zdecydowanie większe wyzwanie dla pojazdu niż codzienne dojazdy do pracy. Dlatego przed jej rozpoczęciem, należy dobrze sprawdzić samochód – przede wszystkim pod względem technicznym. Warto także zadbać o kilka dodatkowych drobiazgów, które zwiększą komfort podróży.

Opony

Sprawdzenie opon to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie powinno się zrobić przed podróżą. Należy dokładnie je obejrzeć w poszukiwaniu uszkodzeń i skontrolować stan bieżnika. Warto też przeprowadzić prosty test – jadąc po pustym placu, puścić kierownicę i sprawdzić, czy samochód nie skręca w którąś ze stron. Jeśli tak – konieczne będzie ustawienie zbieżności.

Nie można też pominąć kontroli ciśnienia. Zbyt niskie może prowadzić do przegrzewania się opony i nawet jej pęknięcia. Zbyt wysokie pogarsza natomiast przyczepność.

Płyny eksploatacyjne

Niezbędne jest także sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych. Kluczowe są olej silnikowy i płyn chłodniczy. Warto jednak również skontrolować płyn hamulcowy czy płyn do spryskiwaczy. Wymiany może wymagać też olej skrzyni biegów, mimo iż nie każdy producent wskazuje na taką konieczność. Sprawdzenie i ewentualna wymiana wszystkich płynów pozwolą Ci bezpiecznie przebyć nawet bardzo duży dystans.

Pasek klinowy

Pasek klinowy to niepozorny, ale bardzo ważny element. Jeśli po odpaleniu auta słyszysz pod maską charakterystyczne piszczenie albo guma jest sparciała, należy wymienić ten element. Nowy pasek klinowy kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, dlatego na pewno nie warto z tym zwlekać.

Światła i żarówki

Oświetlenie jest niezwykle ważne, dlatego przed trasą warto sprawdzić stan wszystkich żarówek. Mowa tu nie tylko o światłach mijania, tylnych, stopu czy kierunkowskazach, ale też np. o podświetleniu tablicy rejestracyjnej, szczególnie jeśli wybierasz się za granicę. W niektórych krajach policja drogowa jest uczulona na Polaków i lubi zatrzymywać samochody na polskich tablicach pod byle pretekstem. Jeśli w swoim samochodzie możesz wymienić żarówki samodzielnie, dobrym pomysłem może być zabranie zapasowego kompletu na wyjazd.

Przygotowanie auta do trasy – sprawdź rzadziej używane podzespoły

Jeśli na co dzień poruszasz się po mieście, przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić pomocne podzespoły. W tym celu można np. wyjechać na obwodnicę. Dobrze jest się trochę rozpędzić, aby zweryfikować, czy przy większej prędkości niż zazwyczaj, auto nie daje żadnych niepokojących znaków. Przy okazji można też sprawdzić tempomat, który ułatwi poruszanie się po autostradzie. Jeśli podczas tego testu zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, należy się udać do mechanika.

Komfort podróży w długiej trasie

Kwestie techniczne to jedno, ale mając przed sobą wiele godzin w samochodzie, warto zadbać o to, by ten czas był łatwy i możliwie przyjemny. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie profesjonalnego warsztatu, który przeprowadzi detailing wnętrza – to znaczy dokładnie je wyczyści i zabezpieczy. Jeśli nie masz na to czasu, auto warto przynajmniej zabrać na myjnię i odkurzyć oraz odświeżyć wewnątrz. Bardzo ważne jest dokładne umycie szyb i lusterek w celu uzyskania jak najlepszej widoczności. Nie zapomnij też o opróżnieniu bagażnika ze zbędnych przedmiotów. Prawdziwą „kropką nad i” będzie natomiast przyjemny zapach do wnętrz, który pomoże komfortowo spędzić podróż.

Przed daleką podróżą upewnij się też, że Twój system nawigacyjny ma pobrane najnowsze mapy. Przygotuj dokumenty, ładowarkę samochodową i inne rzeczy, których możesz potrzebować. Jeśli zamierzasz poruszać się autostradami, sprawdź, które z nich są płatne i w jaki sposób można uiścić należne opłaty. W Polsce na niektórych trasach trzeba mieć zainstalowaną aplikację e-TOLL lub kupiony wcześniej e-bilet autostradowy. Za granicą w wielu miejscach obowiązują e-winiety. Dobre przygotowanie pomoże Ci rozpocząć podróż bez stresu i od razu zacząć cieszyć się wakacjami.