Jak i czym czyścić dywaniki samochodowe?

dywanik-samochodowy

Zadbany samochód to nie tylko lśniący lakier. Nie można zapominać również o wnętrzu, które zapewnia odpowiedni komfort podróży. Wśród elementów jego wyposażenia najwięcej troski często wymagają dywaniki. Zbierają bowiem brud spod butów i inne zanieczyszczenia. Dowiedz się, jak i czym czyścić dywaniki samochodowe, aby wnętrze Twojego auta było czyste i świeże.

Pielęgnacja dywaników samochodowych – co warto wiedzieć?

Dywaniki samochodowe zwykle w pierwszej kolejności zdradzają, że wnętrze pojazdu wymaga czyszczenia. Nie warto z tym zwlekać. Regularna troska o dywaniki to bardzo ważna kwestia. Dzięki temu posłużą Ci dłużej, a proces czyszczenia będzie prostszy.

Warto również wiedzieć, że zalecane metody i produkty do czyszczenia różnią się w zależności od typu dywaników. Można je podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • dywaniki tekstylne (nazywane welurowymi) – często wybiera się je ze względu na atrakcyjny wygląd, ale są mniej praktyczne; zanieczyszczenia i woda łatwo wchłaniają się w włókna, co utrudnia ich czyszczenie i utrzymanie w czystości;
  • dywaniki gumowe – są mniej estetyczne, ale bardziej praktyczne; nie wchłaniają brudu i wody, przez co łatwiej się je czyści.

Standardowe czyszczenie dywaników samochodowych, niezależnie od ich rodzaju, zazwyczaj obejmuje ich odkurzanie lub płukanie wodą (najlepiej pod ciśnieniem). Od czasu do czasu warto jednak zadbać o nie jak profesjonaliści specjalizujący się w detailingu wnętrza

Jak czyścić welurowe dywaniki samochodowe?

Welurowe dywaniki samochodowe są znacznie trudniejsze do wyczyszczenia od tych gumowych. Zwykłe odkurzanie zazwyczaj nie wystarcza, aby pozbyć się piasku, okruszków i kurzu spomiędzy włókien. Jesienią i zimą bardzo często nasiąkają też wodą i błotem, a po pewnym czasie mogą zacząć wydzielać nieprzyjemny odór. To sytuacja wskazująca na konieczność natychmiastowego wyprania dywaników. W przeciwnym razie rozwijające się w nich drobnoustroje mogą zagrozić Tobie i Twoim pasażerom. Jak przeprowadzić dogłębne czyszczenie dywaników welurowych?

  1. Dokładne wytrzepanie dywaników powinno być pierwszym krokiem. Dzięki temu pozbędziesz się powierzchownych zabrudzeń i zapobiegniesz ich wnikaniu we włókna.
  2. Odkurzanie (odkurzaczem domowym, przenośnym lub takim dostępnym przy myjni samochodowej) pomoże pozbyć się większości piasku czy okruchów. Najlepiej używać końcówki ze szczotką. Można też odkurzyć dywanik raz, następnie wyszczotkować i odkurzyć ponownie.
  3. Zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych do czyszczenia dywaników lub środków czyszczących do tapicerki pozwoli usunąć brud, a często również nieprzyjemny zapach. Należy wybierać środki, które nie wytwarzają dużych ilości piany i łatwo się spłukują
  4. Dodatkowo można zastosować specjalny neutralizator zapachów, który wiąże ich cząsteczki. Wystarczy spryskać nim dywaniki, odczekać kilka minut, a następnie odkurzyć.

Przed ponownym włożeniem dywaników do auta należy również upewnić się, że są zupełnie suche. Najlepiej jest je rozłożyć lub rozwiesić na powietrzu, aby wyschły w sposób naturalny.

Jak czyścić gumowe dywaniki samochodowe?

Gumowe dywaniki samochodowe nie wchłaniają zanieczyszczeń, ale nie oznacza to, że nie potrzebują solidnego prania. W tym przypadku proces czyszczenia przebiega jednak nieco inaczej. Warto poświęcić im więcej czasu szczególnie po zimie. 

Jak czyścić gumowe dywaniki samochodowe krok po kroku?

  1. Podobnie jak w przypadku dywaników tekstylnych, w pierwszej kolejności należy je wytrzepać. Warto również pomóc sobie szczotką, aby dokładnie usunąć wszelkie suche zanieczyszczenia.
  2. Najlepszą metodą na dokładne wyczyszczenie gumowych dywaników jest myjka ciśnieniowa. W ten sposób można się pozbyć większości brudu.
  3. Jeśli jednak na dywanikach pozostają plamy, należy użyć detergentu (np. środka do czyszczenia gumy lub środka do opon) i szczotki, która pomoże usunąć brud z zagłębień pomiędzy perforacjami.
  4. Detergent należy dokładnie spłukać, a następnie wysuszyć dywaniki. Najlepiej suszyć je na powietrzu, w zacienionym miejscu. Nadmiar wody można też usunąć ściereczką.

Po dokładnym wyczyszczeniu gumowych dywaników samochodowych warto je również zabezpieczyć środkiem do konserwacji gumy. Należy go równomiernie rozprowadzić na powierzchni miękką ściereczką i dobrze wetrzeć. Dzięki temu Twoje dywaniki na dłużej zachowają ładny wygląd.