Ostatnie dwa lata sprawiły, że wiele samochodów pozostawało garażach i na parkingach częściej niż zwykle. Nie każdy jednakwie, że o nieużywany lub mało używany pojazd również trzeba dbać. Sprawdź, jak przygotować auto do dłuższego postoju, jak sprawić by ten mu nie zaszkodził i co robić, gdy chcesz nim wyjechać po dłuższej przerwie.
Dlaczego długi postój auta jest niebezpieczny?
Brzmi to jak banał, ale samochody są stworzone do tego, by jeździć. Powinny być regularnie używane, jeśli mają zachować pełną sprawność. Jazda pomaga przede wszystkim naładować akumulator, a ponadto uniknąć zastania czy zapieczenia ruchomych części i nasmarować elementy, które tego wymagają. Może się jednak zdarzyć, że auto przez długi czas nie jest potrzebne lub wręcz nie może być używane. Co wówczas mu grozi? Do najgroźniejszych konsekwencji takiej sytuacji należą:
- rozładowanie akumulatora,
- deformacja opon oraz uszkodzenie innych elementów gumowych (np. przylgnięcie na stałe piór wycieraczek do szyby, sparcenie osłon w podwoziu),
- nagromadzenie wody w oleju silnikowym, płynie hamulcowym czy płynie chłodniczym (przez co płyny eksploatacyjne nie nadają się do użytku),
- pojawienie się wody, a wraz z nią korozji w zbiorniku paliwa, co w konsekwencji może prowadzić do dostania się rdzy do napędu i jego uszkodzenia,
- korozja nadwozia i zniszczenie powłoki lakierniczej,
- nagromadzenie nadmiaru wilgoci we wnętrzu prowadzące do rozwoju pleśni, grzybów lub innych szkodliwych drobnoustrojów.
Właśnie dlatego nawet niepotrzebnym aktualnie autem warto się od czasu do czasu przejechać. Jeśli nie ma takiej możliwości, można się postarać o uniknięcie wymienionych wyżej konsekwencji, odpowiednio przygotowując je do postoju.
Jak przygotować auto na dłuższy postój?
Jeśli pojazd musi przez dłuższy czas stać bez ruchu, należy go odpowiednio przygotować. Do najważniejszych czynności należą:
- wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych,
- zatankowanie do pełna (w pełnym baku nie ma miejsca na gromadzenie się wilgoci),
- zwiększenie ciśnienia w oponach nieco powyżej zalecanej wartości,
- odłączenie akumulatora,
- postawienie wycieraczek na sztorc, jeśli to możliwe,
- dokładne umycie i wysuszenie auta na zewnątrz i od wewnątrz,
- zabezpieczenie samochodu w garażu lub pod specjalnym pokrowcem.
Auto powinno się również zostawić na biegu, aby uniknąć zapieczenia hamulca ręcznego. Można dodatkowo zabezpieczyć uszczelki i inne elementy gumowe specjalnym preparatem silikonowym. Dobrym pomysłem jest również wyczyszczenie klimatyzacji.
Jak przygotować samochód do jazdy po długim postoju?
Jak natomiast przygotować samochód do jazdy po długim postoju? O ile było dobrze zabezpieczone, nic nie powinno ulec uszkodzeniu. Jeśli jednak nie zdążyłeś wdrożyć odpowiednich środków zapobiegawczych, w pierwszej kolejności konieczne będzie sprawdzenie akumulatora, a w razie potrzeby podłączenie go do prostownika. Konieczna może być wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego. Warto zabrać auto na przegląd ze szczególnym uwzględnieniem układu hamulcowego, wydechu i zawieszenia.
Po każdym długim postoju dobrym pomysłem jest kontrola klimatyzacji i wentylacji. Należy również dokładnie wyczyścić wnętrze auta i karoserię. Pomogą w tym specjalistyczne kosmetyki:
- do deski rozdzielczej i plastików,
- do tapicerki,
- do nadwozia – aktywna piana, szampon samochodowy, środki do dekontaminacji lakieru itp.
Po dokładnym wyczyszczeniu auta warto zabezpieczyć lakier, np. woskiem lub quick detailerem, a opony czernidłem. We wnętrzu można zastosować natomiast perfumy samochodowe o świeżym zapachu. Dzięki temu, wsiadając po długiej przerwie za kierownicę, poczujesz się niemal jak w nowym samochodzie.