Przeglądając strony o pielęgnacji auta lub czytając opisy kosmetyków samochodowych nie trzeba długo czekać, by natknąć się na wzmiankę o powłoce hydrofobowej. Nie zawsze jest jednak wyjaśnione, czym jest taka powłoka i dlaczego jest korzystna. Co to jest hydrofobowość? Czy jest to pożądana właściwość? W jakich kosmetykach warto zwracać na nią uwagę? Przeczytaj i sprawdź!
Co to jest hydrofobowość?
Zacznijmy od podstaw – co to jest hydrofobowość? Ujmując rzecz najprościej, jest to zdolność do odpychania cząsteczek wody. To przeciwieństwo hydrofilności, czyli przyciągania wody. Hydrofobowość jest pożądaną właściwością nie tylko w motoryzacji, ale również w innych dziedzinach. Powłoki hydrofobowe pomagają zapobiegać między innymi parowaniu, dlatego są używane np. w goglach sportowych czy okularach. Ponadto stosuje się je w budownictwie i wykończeniu wnętrz, w produkcji odzieży sportowej, tekstyliów, obuwia i wielu innych – wszędzie tam, gdzie wsiąkanie cieczy mogłoby pogorszyć właściwości danego materiału lub doprowadzić do jego degradacji. Efekt hydrofobowej powłoki uzyskuje się na różne sposoby – w zależności od rodzaju powierzchni, która ma być chroniona.
Jak działa powłoka hydrofobowa i jakie są jej rodzaje?
Powłoka hydrofobowa najczęściej działa na zasadzie filmu pokrywającego daną powierzchnię. Osłabia wiązania powierzchniowe pomiędzy kroplami cieczy a powierzchnią – w efekcie krople z niej „uciekają”, szukając możliwie najkrótszej drogi.
Istnieje wiele rodzajów powłok hydrofobowych. Do ich produkcji często wykorzystuje się silikony (polimery) lub krzemiany (ceramikę). Zapewniają one długotrwałą ochronę, ponieważ wnikają w pory powierzchni, na którą są aplikowane. Właściwości hydrofobowe mają również niektóre kosmetyki samochodowe, np. woski i quick detailery, zapewniające efekt trwający maksymalnie do kilku myć auta. Hydrofobowość jest pożądaną funkcją w produktach do pielęgnacji lakieru, ale również wnętrza i kilku innych powierzchni w obrębie samochodu.
Powłoka hydrofobowa na auto – gdzie i dlaczego warto ją zastosować?
Powłoka hydrofobowa na auto może pomóc w rozwiązaniu wielu powszechnych problemów, z którymi borykają się kierowcy. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu atrakcyjnego wyglądu samochodu oraz jego jak najlepszego stanu technicznego, na pewno warto zwrócić uwagę na hydrofobowość. Które elementy warto pokryć powłoką odpychającą wodę i dlaczego?
Powłoka hydrofobowa na lakier – zabezpieczenie przed brudem i korozją
Pozornie niegroźna woda może stanowić dość duże zagrożenie dla lakieru samochodowego. Krople odparowujące powoli z karoserii (np. po deszczu lub po myciu) zamieniają się w nieestetyczne water spoty. Skupiają również promienie słoneczne, które mogą przyczyniać się do powstawania trwałych uszkodzeń na lakierze. Woda wnika też we wszelkie rysy i uszkodzenia, przyczyniając się do powstawania ognisk korozji. Powłoka hydrofobowa na auto zdecydowanie redukuje ryzyko ich wystąpienia.
Ponadto hydrofobowość ułatwia czyszczenie lakieru. Wszelkie zabrudzenia mniej do niego przylegają, a aby pozbyć się kurzu czy powierzchownego brudu, często wystarczy tylko spłukać samochód. Dzięki temu jego pielęgnacja zajmuje mniej czasu! Taki efekt zapewni np. powłoka ceramiczna nakładana w warsztacie detailingowym. Jeśli szukasz tańszego rozwiązania, świetnie sprawdzi się np. wosk Honey Wax, który jednocześnie podkreśli kolor lakieru. Efekt zbliżony do powłoki ceramicznej można zaś łatwo osiągnąć dzięki Quick Detailerowi Ceramic. Nakładaj go po każdym myciu, a Twój samochód będzie pięknie lśnił, chroniony przed wodą. Oba te produkty można nakładać również na felgi, dzięki czemu będą lepiej chronione przed zabrudzeniami, uszkodzeniami i korozją.
Powłoka hydrofobowa na szybę
Hydrofobowość może zwiększyć również bezpieczeństwo i komfort podróży, pomagając zachować lepszą widoczność podczas deszczu, ułatwić mycie szyb, a zimą ich skrobanie z warstwy szronu lub lodu. Specjalne preparaty do szyb (tzw. niewidzialne wycieraczki) zdecydowanie zmniejszają uciążliwość takich sytuacji. Wystarczy je zaaplikować raz na jakiś czas, by ograniczyć przyleganie wody do powierzchni szyby.
Powłoka hydrofobowa na tapicerkę
Powłoką zabezpieczającą przed wchłanianiem cieczy i brudu warto pokryć też tapicerkę. Specjalne środki pielęgnacyjne sprawią, że usunięcie rozlanego napoju będzie proste, a siedzenie po sprzątaniu wnętrza na dłużej zachowają swój atrakcyjny, świeży wygląd. Specjalne mleczka pielęgnacyjne i impregnaty są produkowane z myślą zarówno o skórze, jak i o tekstylnej tapicerce.
Ochrona przed cieczą różnych powierzchni to naprawdę dobry pomysł, jeśli zależy Ci na wyglądzie i dobrym stanie technicznym auta. Warto więc zainwestować w kosmetyki o właściwościach hydrofobowych i pamiętać o ich regularnym stosowaniu.