Glinka do lakieru – co to takiego, jak używać, po co?

unnamed

Dokładne oczyszczenie lakieru samochodowego wymaga zastosowania nie tylko szamponu i wody. Wiele zabrudzeń, które wpływają destrukcyjnie na jego strukturę, jest niewidocznych i niemożliwych do usunięcia bez specjalnych technik i narzędzi. Jednym z takich narzędzi jest glinka do lakieru. Dowiedz się, co to takiego, jak działa i dlaczego jej potrzebujesz.

Glinka do lakieru – co to takiego?

Glinka do lakieru nazywana też glinką samochodową to plastyczna masa zawierająca cząsteczki ścierne używane np. również w masach polerskich. Konsystencją przypomina nieco plastelinę. Glinka jest bardzo skuteczna w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń, a jednocześnie delikatna. Jej atutem na pewno jest też łatwość użycia. Skuteczne glinkowanie karoserii wymaga odrobiny wprawy, ale każdy może je bezpiecznie przeprowadzić samodzielnie.

Glinkowanie – ostatni etap dekontaminacji lakieru

Do czego służy glinkowanie? Jest to ostatni etap procesu dekontaminacji lakieru, czyli jego dokładnego oczyszczenia z brudu zalegającego w mikroszczelinach i porach. Glinka pomaga usunąć takie zabrudzenia jak drobinki:

  • żywicy z drzew,
  • mas bitumicznych,
  • nalotu z klocków hamulcowych,

a także wielu innych rodzajów zanieczyszczeń. Prawidłowo przeprowadzone glinkowanie pozostawia lakier idealnie gładkim i śliskim – przesuwając po nim palcami, nie wyczuwa się żadnych cząsteczek brudu. Dzięki temu, że glinka do lakieru jest plastyczna, pozwala na dokładne oczyszczenie nie tylko płaskich powierzchni, ale również zakamarków i krawędzi. Ponadto może być stosowana na szybach, reflektorach i elementach plastikowych. Jest więc uniwersalna i skuteczna na każdym typie powierzchni.

Glinka do lakieru – jak używać?

Jak używać glinki do lakieru? Jest to bardzo proste. Zabieg przeprowadza się po zakończeniu mycia szamponem. Najważniejsze jest to, aby czyszczona powierzchnia zawsze była wilgotna – potrzebny jest bowiem poślizg minimalizujący ryzyko zarysowania lakieru. W sprzedaży można znaleźć specjalne płyny, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła woda z odrobiną delikatnego szamponu. Najważniejsze, aby obficie spryskać nią lakier przed rozpoczęciem glinkowania, a w razie potrzeby w trakcie zabiegu powtórzyć ten proces. Jak wygląda glinkowanie krok po kroku?

  1. Odpakuj swoją glinkę do lakieru i oderwij jej niewielki kawałek (ok. 30-40 g). Wyrób ją przez kilka sekund w rękach, a pod wpływem ich ciepła stanie się bardziej plastyczna.
  2. Uformuj z glinki kulkę, a następnie ją spłaszcz.
  3. Zwilż czyszczoną powierzchnię, np. spryskując ją obficie wodą z dodatkiem szamponu.
  4. Zacznij delikatnie przesuwać utworzonym dyskiem z glinki po lakierze. Wykonuj posuwiste ruchy, nie wytwarzając nacisku. Pamiętaj o dobrym nawilżeniu powierzchni.
  5. Po 3-4 pociągnięciach w danym miejscu sprawdź palcem, czy powierzchnia jest gładka i śliska. Jeśli tak, oznacza to, że stosujesz dobrą technikę i możesz przejść do kolejnego fragmentu powierzchni.
  6. Kontroluj zabrudzenie glinki. Gdy zbiorą się na niej wyraźne zanieczyszczenia, zgnieć ją brudną stroną do środka i ponownie uformuj dysk. Gdy cały materiał będzie brudny lub np. upadnie na ziemię, należy go wyrzucić i sięgnąć po nowy kawałek. W przeciwnym razie ryzykujesz bowiem zarysowanie lakieru!

Po zakończeniu glinowania lakieru dokładnie go osusz, najlepiej dużymi ręcznikami z miękkiej mikrofibry. Tak przygotowana karoseria jest gotowa na nałożenie powłoki ochronnej – np. wosku, ceramiki czy folii.

Glinka do lakieru – kiedy ją stosować?

Kiedy i jak często używać glinki do lakieru? Zawsze wtedy, gdy zależy Ci na dokładnym oczyszczeniu karoserii. Glinkowanie to jeden z etapów mycia detailingowego. Obowiązkowo wykonuje się je przed oklejaniem samochodu folią ochronną lub do zmiany koloru, a także nakładaniem powłok ochronnych. Po każdym takim zabiegu warto zaaplikować przynajmniej wosk lub quick detailer, który pozwoli dłużej cieszyć się idealnie czystą i lśniącą karoserią.