5 powodów, dla których warto zdecydować się na przyciemnianie szyb

17759701_1320469094738613_6719860198742292480_n

Większość fabrycznie nowych pojazdów ma w standardzie przyciemniane szyby tylne. I Ty chcesz skorzystać z zalet, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie? Poznaj powody, dla których warto to zrobić.


Przyciemnianie szyb samochodowych to coraz popularniejszy zabieg, na który decydują się właściciele pojazdów osobowych. Jest to rozwiązanie całkowicie legalne – zgodne z prawem. Art. 66, ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym zezwala na przyciemnianie szyb pod warunkiem, że będą one zapewniały dostateczne pole widzenia kierowcy oraz umożliwią łatwe i pewne posługiwanie urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji przy równoczesnym obserwowaniu drogi. Warto przy tym podkreślić, że przyciemnić można również szybę czołową i przednie boczne – pod warunkiem, że przepuszczalność światła wynosi odpowiednio: 75% i 70%.

Skoro już wiesz, że przyciemnianie szyb jest całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami, czas poznać powody, dla których warto tego dokonać.

1. Ochrona przed promieniowaniem UV

Przed promieniowaniem UV wcale nie chroni szyba – promienie UVA mogą bowiem przenikać nie tylko przez warstwę lekkich ubrań, ale także przez szklaną szybę. Dlatego podróżowanie samochodem w upalne dni wcale nie zabezpiecza przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Skutek? Narażasz skórę na szkodliwe promienie i jednocześnie zwiększasz ryzyko wyblaknięcia tapicerki czy innych przewożonych przedmiotów.

Mniejsza ekspozycja na promienie UV to jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na przyciemnianie szyb. Wysokiej jakości folie z atestem mogą zabezpieczać szyby przed wnikaniem przez nie szkodliwego promieniowania UVA. Wykorzystywane przez nas laminaty eliminują nawet 99% promieni UV.

2. Chłodniejsze wnętrze samochodu

W gorące dni wnętrze pojazdu bardzo szybko się nagrzewa – promienie słoneczne przedostają się do środka przez szyby.  Wsiadanie do takiego samochodu nie należy do przyjemności – tapicerka (szczególnie skórzana) parzy w plecy czy nogi. We wnętrzu panuje też zaduch.

Oklejenie szyb samochodowych pozwoli na zmniejszenie temperatury we wnętrzu pojazdu. Szczególnie polecane są folie metalizowane – produkty najwyższej jakości charakteryzują się niską przepuszczalnością promieni słonecznych. Dzięki nim można ograniczyć nagrzewanie wnętrza auta nawet o 60% i więcej. Warto również wspomnieć o foliach ceramicznych które mają o wiele skuteczniejszą redukcję nagrzewania.

3. Większa dyskrecja i bezpieczeństwo

Ciemniejsze szyby samochodowe zapewniają większą dyskrecję, co jednocześnie przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa. Wnętrze pojazdu nie jest bowiem widoczne – z daleka trudniej dostrzec to, co znajduje się w środku. Możesz więc bez większych obaw pozostawić na chwilę telefon komórkowy, walizkę czy inne cenne przedmioty w środku – mniejsze będzie ryzyko włamania do wnętrza auta.

4. Lepsze zabezpieczenie szyby w jej stłuczenia

Chociaż szyby samochodowe same w sobie są dość mocno zabezpieczone przede stłuczeniem, zawsze istnieje duże prawdopodobieństwo wpadnięcia do wnętrza odłamków szkła np. w razie kolizji drogowej. Aby jeszcze lepiej zminimalizować to ryzyko, warto zdecydować się na przyciemnienie szyb.

Wybór wysokiej jakości folii samochodowej sprawia, że uderzenie kamieniem lub innym ostrym przedmiotem pozostawia rozbitą szybę w jednej tafli.  Szkło nie dostaje się do środka, co zapewnia bezpieczeństwo pasażerom. Jednocześnie pozwala na szybkie wydostanie się z wnętrza pojazdu – wystarczy łokciem wybić pokruszoną szybę, a cała tafla spadnie.

Takie rozwiązanie zmniejsza też ryzyko kradzieży elementów wyposażenia czy wartościowych przedmiotów pozostawionych we wnętrzu pojazdu.

5. Mniejsze ryzyko oślepienia

Nadjeżdżające z naprzeciwka samochody, których oświetlenie jest źle dobrane, mogą poważnie oślepić kierowcę. Podobnie jest w przypadku bardzo słonecznych dni. W takich sytuacjach rośnie zagrożenie spowodowania kolizji drogowej.

Folie samochodowe, przede wszystkim naklejane na szybę czołową, pozwalają zminimalizować ryzyko oślepienia. Zwiększa to komfort prowadzenia auta i jednocześnie poprawia bezpieczeństwo – nie tylko w odniesieniu do kierowcy i jego pasażerów, ale pozostałych uczestników ruchu.

Przyciemniane szyby to nie tylko lepszy efekt wizualny pojazdu. To wiele wymiernych korzyści – także dla Ciebie i pasażerów.