Detailingowe czyszczenie wnętrza – zrób to sam!

Man cleaning his car with vacuum cleaner. Man in a black uniform.

Zadbane auto to nie tylko lśniący lakier. To również wnętrze, które powinno być czyste i atrakcyjne. Wysprzątane, zadbane i pachnące uprzyjemni każdą podróż. Pomoże Ci również zachować zdrowie! Dokładne detailingowe czyszczenie wnętrza jest wskazane szczególnie po zakupie używanego egzemplarza, ale warto je przeprowadzać regularnie. Jeśli chcesz, możesz się tym zająć samodzielnie. Sprawdź, jak!

Detailingowe czyszczenie wnętrza – od czego zacząć?

Oczywiście chcąc cieszyć się maksymalnie czystym i świeżym wnętrzem możesz skorzystać z usług profesjonalistów. Jeśli nawet nie masz na to czasu lub funduszy lub po prostu lubisz samodzielnie zajmować się samochodem, możesz doprowadzić kabinę do bardzo przyjemnego stanu. Nie jest to bardzo trudne, choć wymaga cierpliwości oraz odpowiedniego wyposażenia i kosmetyków.

Zanim zaczniesz, opróżnij wnętrze samochodu z osobistych drobiazgów. Puste powinny być również wszystkie schowki! Następnie przy pomocy kompresora wydmuchaj luźny kurz ze wszystkich zakamarków i postaraj się wyprowadzić go na zewnątrz. Dzięki temu Twoja dalsza praca będzie łatwiejsza. Podczas czyszczenia i pielęgnacji wnętrza działaj metodycznie – podziel sobie kabinę na kilka stref i zajmuj się każdą strefą po kolei. W ten sposób na pewno niczego nie pominiesz.

Czego potrzebujesz do detailingowego czyszczenia wnętrza?

Zanim przystąpisz do pracy, warto przygotować sobie wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria. Czego warto użyć? Przygotuj sobie:

  • APC (all-purpose cleaner) – świetny do plastików; pamiętaj o jego rozrobieniu zgodnie z zaleceniami producenta;
  • dressing lub mleczko do wnętrz – np. CocoWow;
  • środek do szyb;
  • pędzelki – najlepiej co najmniej dwa: jeden miękki i jeden twardszy;
  • ściereczki z mikrofibry;
  • patyczki do uszu lub wykałaczki do czyszczenia trudno dostępnych miejsc; możesz również wykorzystać wizytówkę lub inny przedmiot o cienkiej krawędzi.

Ponadto może Ci się przydać szczoteczka z dość sztywnym włosiem.

Detailingowe czyszczenie wnętrza krok po kroku

Gdy wszystko masz już przygotowane, a wnętrze jest opróżnione i wstępnie oczyszczone z kurzu, możesz przystąpić do właściwej pracy. 

  1. Zacznij od naniesienia rozcieńczonego APC na szmatkę (nigdy bezpośrednio na czyszczone powierzchnie!) i zajmij się czyszczeniem elementów plastikowych, przesuwając się od góry ku dołowi. W przypadku nieco głębiej osadzonych zabrudzeń można się posłużyć szczoteczką. W pierwszej kolejności możesz się zająć strefą przy fotelu kierowcy.
  2. Nie zapominaj o szczelinach i trudno dostępnych miejscach, np. takich jak nawiewy. Nawiewy najlepiej czyścić miękkim pędzelkiem z dłuższym włosiem. Pamiętaj jednak by robić to delikatnie! Pędzelek może się przydać też do czyszczenia rozmaitych przycisków i przestrzeni wokół nich. Kurz i brud z wąskich szczelin wydobędziesz bez większego problemu wykałaczką lub np. kartonową wizytówką. Pamiętaj, aby działać cierpliwie, metodycznie i precyzyjnie!
  3. Pamiętaj o opuszczeniu i wyciągnięciu kierownicy oraz usunięciu wszelkiego brudu, który lubi się gromadzić w zakamarkach. Następnie przekręć kierownicę i dokładnie wyczyść jaj spodnią część.
  4. Nie zapomnij o progach i elementach znajdujących się w ich pobliżu. Wyczyść też pedały i uszczelki we wnętrzach drzwi. Przesuń fotel kierowcy maksymalnie do tyłu i wyczyść szynę, w której jest osadzony. Gdy będziesz czyścić wnętrze w okolicach tylnej kanapy, przesuń przednie fotele maksymalnie do przodu, by wyczyścić drugą część szyny.
  5. W następnej kolejności możesz zająć się drzwiami. Pamiętaj o wszelkich przełącznikach i odchyleniu klamki. Zaleca się również opuszczenie szyby i wyczyszczenie jej uszczelki.
  6. Po skończeniu czyszczenia w pierwszej strefie, przenieś się w okolice fotela pasażera, a następnie na tył i powtórz wszystkie czynności.
  7. Następnym krokiem jest odkurzanie całego wnętrza i dywaników. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej i nie pomijaj przestrzeni pod fotelami!
  8. Kolejno możesz nałożyć dressing na wszystkie elementy plastikowe. Odpowiednio dobrany produkt ochroni powierzchnie, pozwoli na dłużej zachować ich czystość, zapobiegnie elektryzowaniu się i nada wnętrzu ładny zapach. Dressing nakładaj zawsze najpierw na szmatkę. Drugą szmatką wycieraj powierzchnie do sucha po jego naniesieniu.
  9. Wyczyść szyby, używając odpowiedniego preparatu i dwóch ściereczek: jednej do czyszczenia „ na mokro” i drugiej do wycierania do sucha.

Jeśli chcesz, po zakończeniu tych czynności możesz umyć auto od zewnątrz, a następnie jeszcze raz wyczyścić szyby. Możesz również zająć się czyszczeniem i pielęgnacją tapicerki, ale jest to odrębny, dość skomplikowany proces.