Czyszczenie skóry w samochodzie – skuteczne domowe sposoby

Skórzana tapicerka w samochodzie to synonim luksusu i elegancji, który prezentuje się znacznie lepiej niż jakakolwiek tkanina. Skóra jest ponadto długowieczna i wytrzymała – ale tylko pod warunkiem zastosowania odpowiedniej pielęgnacji! Niestety nawet najbardziej ostrożne użytkowanie nie pozwala uniknąć brudu czy plam. Dlatego warto poznać skuteczne domowe sposoby na czyszczenie skóry w samochodzie oraz jej pielęgnację.

Czyszczenie skóry w samochodzie – jak często?

Jeśli decydujesz się na skórzaną tapicerkę i chcesz zachować jej dobry stan na długo, musisz się liczyć z koniecznością regularnego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej zarezerwować sobie czas na regularne czyszczenie skóry w samochodzie połączone z jej zabezpieczeniem. Jak często? Dobrze jest to robić co 2-3 miesiące, w zależności od intensywności użytkowania. Dzięki temu skóra na długo zachowa swoje właściwości i piękny wygląd. Oczywiście jeśli na tapicerce pojawią się wyraźne zabrudzenia, należy je usunąć jak najszybciej. Jak? Czytaj dalej!

Środki do czyszczenia skóry w samochodzie – czym czyścić skórzaną tapicerkę?

Skóra jest bardzo specyficznym materiałem, do którego należy podchodzić bardzo ostrożnie. Zbyt silna chemia może uszkodzić jej powierzchnię i sprawić, że nigdy nie odzyska dawnego blasku. Co więcej, tapicerkę samochodową pokrywa się środkami ochronnymi, które m.in. ułatwiają czyszczenie i zapobiegają negatywnym skutkom oddziaływania promieni UV. Należy ją czyścić tak, by ta powłoka pozostała nienaruszona. Oczywiście najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, ale niektórzy wolą sami zadbać o swoje auto. Jest to oczywiście możliwe przy użyciu odpowiednich preparatów.

A zatem jaki środek do czyszczenia skóry w samochodzie warto wykorzystać? Najlepiej profesjonalny – taki, którego używają specjaliści od pielęgnacji tapicerki i detailingu. Powinien on łączyć skuteczność działania z delikatnością. Warto się również upewnić, że jest odpowiedni do konkretnego rodzaju skóry. W samochodach stosuje się bowiem materiały o różnej strukturze i pochodzeniu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest preparat do czyszczenia skóry w samochodzie typu 2 w 1, który jednocześnie usuwa zabrudzenia i tworzy na powierzchni tapicerki warstwę ochronną zapobiegającą ich powstawaniu. Warto pamiętać, że skóra potrzebuje nawilżenia – wówczas dobrze się prezentuje i nie pęka. Dlatego najlepiej wybrać środek o właśnie takich właściwościach.

Czym czyścić skórę w samochodzie – domowe sposoby

Nie chcesz inwestować w specjalne kosmetyki samochodowe do skórzanej tapicerki? Możesz wypróbować inne metody. Wielu kierowców chętnie stosuje zwykłą chemię domową jako środki do czyszczenia skóry w samochodzie. Po odkurzeniu foteli można je przetrzeć np. zwykłym szarym mydłem. Jest bezpieczne dzięki neutralnemu odczynowi (pH), a także dość skuteczne. 

Czym jeszcze czyścić skórę w samochodzie? Domowe sposoby często uwzględniają również ocet. Wystarczy go rozcieńczyć (ok. pół szklanki octu na litr wody), a następnie przetrzeć tapicerkę. Nie martw się o średnio przyjemny zapach – szybko wyparuje. Stosując ocet, należy jednak najpierw przeprowadzić test na niewielkim, mało widocznym fragmencie fotela. Przystąp do czyszczenia dopiero wtedy, jeśli nie zauważysz odbarwień ani innych niepożądanych reakcji. Warto jednak pamiętać, że ten preparat do czyszczenia skóry w samochodzie zwykle nie radzi sobie z poważnymi zabrudzeniami.

Do odświeżenia foteli można też użyć sody oczyszczonej. Wystarczy rozsypać ją równomiernie na tapicerce i odczekać przynajmniej ok. godziny. Następnie wystarczy zebrać ją odkurzaczem. Z kolei plamy można próbować usunąć kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w ciepłej wodzie albo roztworem proszku do prania.

Pielęgnacja i czyszczenie skóry samochodowej

Niezależnie od używanej metody, warto pamiętać o tym, by czyszczenie skóry w samochodzie odbywało się z udziałem minimalnej ilości wody. Jej nadmiar wnika bowiem w głąb materiału, po prostu mu szkodząc. Stosując domowe środki do czyszczenia skóry w samochodzie, trzeba też pamiętać o późniejszym nawilżeniu i zabezpieczeniu materiału za pomocą specjalnego preparatu do tapicerki. W wersji domowej i budżetowej możesz użyć… balsamu do ciała lub kremu do rąk o nawilżającej formule, najlepiej z gliceryną.