Czernidło do opon – co to takiego? Jak go używać?

DSC2320

Wygląd opon rzadko spędza kierowcom sen z powiek. Najważniejsze są bowiem ich parametry użytkowe, bezpieczeństwo i trwałość. Dlatego niektórzy mogą przechodzić obojętnie obok czernidła do opon, które służy do ich pielęgnacji. Ten kosmetyk samochodowy zadba jednak nie tylko o estetykę! Dowiedz się, jakie funkcje pełni czernidło do opon, jak go używać i dlaczego warto.

Czernidło do opon – efekt nowej opony

Nie słyszałeś wcześniej o czernidle do opon? To stosunkowo nowy produkt na rynku, który nie jest jeszcze bardzo popularny. Doskonale zna go jednak większość miłośników car detailingu, czyli wszelkich czynności dążących do tego, aby auto prezentowało się „jak z salonu”. Czernidło to dość ważny element tego efektu – wypielęgnowana karoseria i pachnące świeżością wnętrze średnio komponują się bowiem z wypłowiałym od słońca i zabrudzonym ogumieniem. To produkt, który przywraca gumie głęboką czerń. Nadaje jej też delikatny połysk. Przez to rezultat użycia czernidła często nazywa się efektem nowej lub mokrej opony. To kosmetyk, dzięki któremu samochód od razu prezentuje się bardziej estetycznie, a wszelkie oznaki zużycia ogumienia stają się praktycznie niewidoczne.

Czernidło do opon to kosmetyk dla każdego, kto lubi dbać o swoje auto i cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem. Najczęściej z produktów tego typu korzystają właściciele samochodów segmentu premium, ale nie ma ograniczeń w ich stosowaniu. Czernidło do opon okazuje się również niezwykle przydatne przy odsprzedaży samochodu – pomoże mu lepiej się zaprezentować, a Tobie uzyskać wyższą cenę. To dlatego często korzystają z niego komisy.

Nie tylko nabłyszczanie opon – co jeszcze potrafi czernidło?

Czernidło odpowiada za nabłyszczanie opon i nadaje im głębię koloru, ale to jedynie najbardziej oczywiste, widoczne gołym okiem rezultaty. Dobrej jakości produkt potrafi również zabezpieczyć gumę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Tworzy na jej powierzchni delikatną, ale dość trwałą warstwę ochronną, która ma właściwości hydrofobowe, a zatem utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu opony znacznie dłużej pozostają czyste i lśniące, a Twoje auto robi wrażenie, gdziekolwiek się pojawi! Czernidło do opon pomaga również w niewielkim stopniu zwiększyć ich trwałość, chroniąc przed erozją. Wbrew obawom niektórych produkty tego typu nie mają negatywnego wpływu na gumę. Można je porównać do past do butów – dbają nie tylko o wygląd, ale również o stan powierzchni, dlatego są świetnym produktem dla każdego kierowcy.

Jakie czernidło do opon wybrać i jak go używać?

Jak odświeżyć opony? Przy użyciu czernidła jest to bardzo proste. Najwygodniej nakłada się preparat w butelce z atomizerem – wówczas wystarczy dokładnie spryskać oponę, tak by została pokryta w całości. Nadmiar produktu można usunąć czystą szmatką. Nie trzeba robić nic więcej – zabieg trwa dosłownie kilka minut! Jeśli Twój produkt nie ma atomizera, możesz go rozprowadzić pędzlem lub gąbką. Należy jedynie pamiętać, by nakładać czernidło do opon wyłącznie na dobrze oczyszczoną powierzchnię – to idealne zwieńczenie procesu mycia samochodu, które pozwoli na dłużej zachować jego efekty.

Jakie czernidło do opon wybrać? Najlepiej zdecyduj się na preparat, który jest określany również jako dressing do opon – to oznacza, że ma właściwości pielęgnacyjne i ochronne. Zwróć uwagę na sposób użycia – powinien być maksymalnie uproszczony. Pamiętaj, że wyższa cena nie zawsze musi oznaczać lepszy produkt, ale najtańsze kosmetyki do samochodu rzadko spełniają oczekiwania.