Co warto zawsze mieć w samochodzie – niezbędnik kierowcy

high-angle-baggage-car-trunk

Doświadczeni kierowcy zazwyczaj mają niepisaną listę rzeczy, bez których nie wyruszają nawet w najkrótszą trasę. Ich dobór zwykle wynika z doświadczenia i przeżytych sytuacji, w których zabrakło im przydatnego wyposażenia. Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Chciałbyś wiedzieć, co warto zawsze mieć w samochodzie? A może mimo doświadczenia szukasz przydatnych patentów na przyszłość? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Co warto zawsze mieć w samochodzie – bezpieczeństwo

Każdy kierowca musi znać przepisy co do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Chodzi tu o przedmioty związane z bezpieczeństwem, takie jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy. Bardzo ważna jest jednak również apteczka, która – mimo iż nie jest wymagana prawnie – może mieć ogromne znaczenie, gdy będziesz uczestnikiem lub świadkiem kolizji. Porządny zestaw środków opatrunkowych, nożyczki ratownicze, plaster czy rękawiczki jednorazowe mogą się przydać również w wielu codziennych sytuacjach. Ponadto warto zawsze mieć w apteczce zestaw do resuscytacji czy folię termoizolacyjną. Zdecydowanie wskazana jest kamizelka odblaskowa. Przydatny może się też okazać alkomat – jeśli chodzi o alkohol, przezorności nigdy dość!

Warto przy tym pamiętać, aby:

  • regularnie uzupełniać zawartość apteczki wraz ze zużyciem jej zawartości,
  • weryfikować ważność gaśnicy i regularnie ją legalizować (lub wymieniać na nową),
  • przynajmniej raz w roku kalibrować alkomat.

Warto starannie skompletować apteczkę i „zestaw bezpieczeństwa”. Dobrym dodatkiem będzie też niewielka kosmetyczka z żelem lub chusteczkami do mycia i dezynfekcji rąk oraz kilkoma podstawowymi produktami pielęgnacyjnymi, których używasz na co dzień. Jest to szczególnie ważne, jeśli dużo podróżujesz służbowo, np. na spotkania i musisz na nich dobrze się prezentować.

Co warto zawsze mieć w samochodzie – szybkie naprawy

W samochodzie warto też zawsze mieć kilka narzędzi. Świetnie sprawdzi się np. multitool, który łączy kilka istotnych funkcji w jednym i nie zajmuje wiele miejsca. W zamian można zainwestować w śrubokręt z wymiennymi bitami, który pomoże w dokonaniu wielu napraw. Ponadto konieczny jest zestaw zapasowych żarówek – dzięki temu – w przypadku ich awarii – nie będziesz musiał szukać miejsca, w którym można je kupić. 

Warto zaopatrzyć się również w:

  • dobry nóż,
  • latarkę (najlepiej tzw. czołówkę),
  • dobre rękawice robocze,
  • rolkę wytrzymałej taśmy klejącej (typu duct tape),
  • opaski zaciskowe do przewodów (tzw. trytytki).

Z takim zestawem z łatwością poradzisz sobie przy drobnych awariach.

Co warto mieć w samochodzie – łączność i nawigacja

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez łączności ze światem. Większość osób polega też na nowoczesnych technologiach (GPS) w kwestiach nawigacji. Jeśli nie chcesz, aby ta strategia Cię zawiodła, w schowku zawsze warto mieć ładowarkę samochodową. Przed wyjazdem w dłuższą trasę dobrze też zapakować naładowany power bank. Dobry uchwyt samochodowy pozwoli Ci natomiast bezpiecznie korzystać z telefonu w czasie jazdy (np. do nawigacji lub rozmów w trybie głośnomówiącym). Dobrym pomysłem jest również wożenie ze sobą starego, dobrego atlasu samochodowego, na wypadek, gdy zawiodą wszelkie technologie.

 Co warto mieć w samochodzie – czystość i komfort jazdy

Każdy kierowca powinien mieć też zestaw podstawowych kosmetyków i narzędzi, które pomogą mu utrzymać pojazd w czystości – zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Zawsze powinieneś mieć w schowku płyn do szyb i miękką ściereczkę z mikrofibry – czyste szyby to bowiem podstawa dobrej widoczności. Jeśli nie chcesz, aby zanieczyszczenia organiczne uszkodziły Twój lakier, należy na bieżąco je usuwać, np. specjalnym płynem do usuwania insektów. Natomiast płyn do tapicerki pomoże usuwać na bieżąco zanieczyszczenia powstające we wnętrzu i zapobiec powstawaniu plam. Zimą koniecznie trzeba mieć skrobaczkę do szyb. Zdecydowanie przydadzą się także szczotka do odśnieżania oraz odmrażacz. Przysłowiową „kropką nad i” będzie natomiast zapach do wnętrza samochodu.

Oczywiście zestaw „samochodowych niezbędników” możesz dopasować do swoich potrzeb. Mamy jednak nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci go skompletować.