Auto detailing – co to jest?

Zrzut-ekranu-2020-12-15-o-19.58.13

Dla wielu właścicieli traktuje jednak swoje pojazdy jako coś znacznie ważniejszego. To przede wszystkim takim osobom dedykowany jest auto detailing. Co to takiego i na czym polega? Czy korzystają z niego tylko motoryzacyjne „świry”? Wyjaśniamy, czy warto zainteresować się detailingiem.

Auto detailing – co to takiego?

Zakup samochodu prosto z salonu to dla wielu prestiż oraz niesamowita przyjemność. Nowy pojazd jest idealnie czysty i lśniący, a jego wnętrze specyficznie pachnie. Ten stan jednak nigdy nie utrzymuje się zbyt długo, nawet przy wyjątkowej dbałości. Auto detailing pozwala go jednak odtworzyć – przynajmniej w pewnym stopniu. To pojęcie oznacza bowiem zbiór czynności nazywanych niekiedy samochodowym SPA i nakierowanych na dogłębne czyszczenie i renowację auta (zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz). Dążą one do tego, by auto prezentowało się niemal jak tuż po wyjechaniu z salonu. Detailing to zdecydowanie bardziej złożony proces niż samo mycie. Wymaga ponadto ogromnej precyzji i zastosowania odpowiednich technik czy środków.

Na czym polega detailing samochodów?

A zatem na czym tak dokładnie polega auto detailing? Dokładny zakres prac zależy od stanu pojazdu praz wymagań jego właściciela. Można realizować zadania obejmujące wyłącznie wnętrze lub część zewnętrzną. Pełen pakiet detailingowy zwykle obejmuje jednak takie elementy jak:

  • mycie nadwozia – a konkretnie bardzo dokładne i wieloetapowe mycie detailingowe;
  • renowacja lakieru – obejmująca przede wszystkim usuwanie zarysowań, zmatowień i innych niedoskonałości;
  • czyszczenie i renowacja reflektorów;
  • mycie komory silnika – przy pomocy specjalnych środków, np. APC;
  • zabezpieczanie lakieru – np. przy pomocy wosków, sealantów, specjalnych powłok (ceramicznej, kwarcowej) albo folii ochronnej;
  • czyszczenie i renowacja tapicerki = a także innych elementów wnętrza;
  • zabezpieczanie tapicerki – przy użyciu środków przeznaczonych do skór lub tkanin;
  • zabezpieczanie felg.

Możliwa jest również realizacja innych prac. Połączenie dokładnych prac renowacyjnych z tymi konserwacyjnymi pozwala zachować uzyskany efekt na znacznie dłużej. Dzięki temu decydując się na pełen pakiet car detailing, nie musisz się obawiać, że cały czas pryśnie po pierwszej przejażdżce.

Car detailing – jak to się robi?

Pasjonatów detailingu w Polsce wciąż przybywa. Wiele osób chętnie uczy się technik pozwalających na renowację i ochronę samochodu. Najlepsze efekty dają jednak profesjonalne usługi. Warto zaufać fachowcom szczególnie w przypadku korzystania z powłok ceramicznych lub folii ochronnych – jedynie ich prawidłowe nałożenie gwarantuje bowiem uzyskanie oczekiwanego, długotrwałego efektu i nie stwarza ryzyka uszkodzenia karoserii. W renomowanym warsztacie detailingowym korzysta się również z najlepszych narzędzi, materiałów i kosmetyków, które prawidłowo zadbają o każdą część samochodu. Znajdziesz tam również preparaty, które pomogą Ci w podtrzymaniu uzyskanego efektu.

Detailing – po co i dlaczego?

Po co „bawić się” w detailing? Właściciele samochodów (a także innych pojazdów) korzystają z tego typu usług z różnych powodów. Pozwalają one m.in.:

  • zwiększyć przyjemność z jazdy i codziennego użytkowania samochodu,
  • podkreślić walory pojazdu,
  • przedłużyć trwałość lakieru, felg, reflektorów, tapicerki i innych elementów,
  • zapobiec defektom powstającym na skutek normalnego użytkowania,
  • podnieść wartość samochodu.

Wielu kierowców inwestuje w detailing przed sprzedażą pojazdu – pozwala to uzyskać wyższą cenę, szczególnie przy luksusowych, klasycznych lub wyjątkowych z innego powodu egzemplarzach. Inni decydują się na renowację auta używanego po zakupie. To również usługi dla tych, dla których pojazd jest wizytówką czy ważnym elementem wizerunku (służbowego lub prywatnego). Detailing samochodów pozwala również na nowo odkryć radość z jazdy nieco już wysłużonym modelem.