Aktywna piana – jak myć?

Worker washing car with active foam on a car wash

Utrzymanie samochodu w czystości wymaga częstego mycia. Jeśli więc zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie nadwozia, warto stosować metody, które są szybkie, skuteczne, a jednocześnie bezpieczne. Z pewnością świetnym produktem dla każdego miłośnika motoryzacji jest aktywna piana. Jak myć samochód tym środkiem, jakie rezultaty zapewnia i dlaczego jest godny uwagi?

Czym jest aktywna piana do mycia samochodu i jak działa?

Aktywna piana do mycia samochodu to skoncentrowany preparat zawierający substancje aktywne, które skutecznie rozpuszczają zabrudzenia, pomagając je usuwać. Jednocześnie jego skład jest całkowicie bezpieczny dla karoserii. To produkt uniwersalny – doskonale radzi sobie z oczyszczaniem lakieru, ale również kół, plastików, elementów chromowanych czy podwozia. Używa się go nie tylko do samochodów osobowych i ciężarowych, ale również motocykli, łodzi, maszyn rolniczych czy nawet cystern.

Co więcej, aktywna piana świetnie radzi sobie z różnymi rodzajami brudu. Bez większego problemu usuwa wszelkie zanieczyszczenia drogowe. Używając tylko tego produktu, można bez problemu oczyścić lakier z powierzchownych zabrudzeń. Dodatkowych zabiegów wymagają tylko te głębokie czy bardziej uporczywe jak smoła, opiłki metalowe czy żywica drzew. Piana aktywna do samochodu pozwala jednak świetnie przygotować karoserię do zastosowania specjalistycznych środków czyszczących. Warto podkreślić jeszcze raz, że mimo swojej wyjątkowej skuteczności piana aktywna nie narusza w żaden sposób struktury lakieru i nie powoduje jego uszkodzeń.

Aktywna piana – jak myć krok po kroku

Aby piana aktywna poprawnie spełniła swoje zadanie, należy wiedzieć, jak jej używać. To produkt służący do bezdotykowego mycia karoserii, najczęściej przy użyciu myjki ciśnieniowej. Można jednak również zastosować pianownicę ręczną i wąż ogrodowy lub po prostu wiadro do spłukania samochodu. Możesz również użyć pędzelka detailingowego do wzruszenia bardziej uporczywych zabrudzeń. Poza tym nie potrzebujesz jednak nic więcej. Dzięki użyciu metody bezdotykowej mycie pianą aktywną jest nie tylko bezpieczne, ale również proste i wygodne. Jak powinno wyglądać mycie aktywną pianą krok po kroku?

  1. Po pierwsze, zanim przystąpisz do mycia, sprawdź, czy lakier jest zimny. Nigdy nie powinno się pracować w słońcu ani nakładać piany aktywnej na gorący samochód – wówczas po prostu będzie za szybko zasychać i nie zapewni odpowiedniego działania.
  2. Pianę należy nałożyć od razu na całą czyszczoną powierzchnię, najlepiej zaczynając od dołu. Używa się do tego pianownicy nakładanej na myjkę ciśnieniową lub pianownicy ręcznej. Progi są bowiem zazwyczaj najbrudniejsze.
  3. Jeśli w pewnych miejscach znajduje się więcej uporczywych zanieczyszczeń, można posłużyć się pędzelkiem. Delikatnie omiatając nim karoserię, pomożesz aktywnej pianie działać i rozpuszczać przywarty brud.
  4. Następnie należy pozostawić na chwilę środek na samochodzie – tak właśnie działa aktywna piana. Ile czekać? Najlepiej obserwować powierzchnię – gdy środek przestanie być puszysty i zacznie powoli spływać z karoserii, można przystąpić do spłukiwania. Warto również kierować się wskazaniami producenta, jeśli umieścił takowe na opakowaniu.
  5. Do spłukiwania najlepiej użyć wody pod ciśnieniem. Sprawdzi się jednak również wąż ogrodowy lub wiadro. Ważne, by woda była czysta. Dobrze również, jeśli jest ciepła, ale nie ma to dużego znaczenia. Spłukując, również poruszaj się od dołu do góry.
  6. Jeśli chcesz na tym zakończyć mycie samochodu, koniecznie osusz lakier, żeby woda nie pozostawiła na nim smug i zacieków. Użyj do tego miękkich ręczników, koniecznie z mikrofibry. Delikatnie przykładaj je do lakieru, by usunąć wszelkie pozostałości wody.
  7. Możesz również od razu przejść do mycia na dwa wiadra albo zastosować specjalne środki do dekontaminacji lakieru, by jeszcze dokładniej go oczyścić.

Dzięki prostocie i wygodzie użycia piana aktywna do samochodu jest bardzo lubianym środkiem pielęgnacyjnym do karoserii. Użytkownicy cenią również fakt, że działa szybko i nie niszczy lakieru. Świetnie przygotowuje go również do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, sprawiając, że są skuteczniejsze. Jeśli chcesz dobrze zadbać o swoje auto, na pewno przyda Ci się więc aktywna piana!