Akcesoria detailingowe — co i jak?

DSC2047-Edit-scaled

Myślisz o tym, by zająć się detailingiem lub chcesz po prostu lepiej zadbać o swój samochód? Potrzebne Ci będą nie tylko odpowiednie środki, ale również akcesoria detailingowe oraz wiedza dotycząca tego, jak ich używać. W co warto się zaopatrzyć już na początku? Sprawdź nasze zestawienie i skompletuj podstawowy zestaw narzędzi.

Podstawowe akcesoria detailingowe – czego potrzebujesz?

Chcesz zadbać o swój samochód jak nigdy dotąd? Sprawić, aby wyglądał „jak z salonu”? A może planujesz wkrótce sprzedaż i chcesz zwiększyć jego wartość? Wszystkie te cele pomoże Ci zrealizować auto detailing, czyli zaawansowany sposób na dbanie o czystość i prezencję pojazdu. Dlaczego zaawansowany? Między innym dlatego, że jest bardzo dokładny i wieloetapowy. Wykorzystuje też rozmaite kosmetyki – każdy o innym przeznaczeniu – oraz akcesoria detailingowe. To właśnie na nich skupimy się w tym tekście. Czego potrzebujesz, jeśli myślisz o zadbaniu o swój samochód „na poważnie”?

Gąbka do mycia samochodu i rękawica

Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest mycie, a podczas jej wykonywania przydadzą Ci się nie tylko właściwe kosmetyki, ale również akcesoria detailingowe. Gąbka do mycia samochodu to absolutna podstawa, ale warto zwrócić uwagę na jej jakość. Powinna być idealnie miękka, tak aby nie stwarzać ryzyka zarysowania lakieru. Najlepiej sprawdzają się gąbki pokryte mikrofibrą, które nadają się też do wnętrz czy szyb. Jeśli zależy Ci na wygodnej pracy, możesz też wybrać rękawicę z mikrofibry, która świetnie się sprawdzi podczas mycia „na dwa wiadra”.

Mikrofibra do samochodu

Niewątpliwie przyda Ci się również mikrofibra do samochodu, czyli ściereczka wykonana z tego bardzo miękkiego i delikatnego włókna. Można jej używać do czyszczenia wnętrza lub szyb, osuszania, polerowania, wcierania powłok ochronnych (np. quick detailerów czy wosków). Nie rysuje powierzchni, nie pozostawia na nich włókien ani smug. Mikrofibra to idealny materiał dla każdego detailera. Warto od razu zaopatrzyć się w kilka ścierek.

Pędzelki i szczotki

Gąbki i ścierki z mikrofibry są bardzo delikatne, co jest ich niewątpliwą zaletą. Nie poradzą sobie jednak z trudniejszymi zabrudzeniami, które z trudem odchodzą od powierzchni. Właśnie wtedy warto zastosować takie akcesoria detailingowe jak szczotka lub pędzelek. Wiele osób zastanawia się, czym myć samochód: gąbką czy szczotką. Najlepiej mieć oba narzędzia i korzystać z nich według potrzeby. Miękka szczotka przydaje się przede wszystkim do felg, ponieważ dociera we wszystkie zakamarki. Można też kupić specjalne szczotki do wnętrza – np. do pielęgnacji skóry czy usuwania zwierzęcej sierści. Pędzelki detailingowe są bardziej precyzyjne, dostępne w różnych rozmiarach i wariantach twardości włosia. Idealne nadają się do mocno zabrudzonych elementów nadwozie, wnętrza, felg, a także czyszczenia silnika. Pomagają rozprowadzać środki chemiczne i wzruszać brud, by jego usunięcie było łatwiejsze.

Pianownica ręczna, spryskiwacze

Pianownica ręczna to świetne narzędzie detailingowe, odpowiednie szczególnie dla tych, którzy nie mają dostępu do myjki ciśnieniowej. Gadżet pozwala nanosić wybrany środek na karoserię w postaci delikatnej piany, która ułatwia usuwanie brudu. W prosty sposób wspomaga więc skuteczne mycie. Bardzo możliwe, że przydadzą Ci się również butelki ze spryskiwaczami. To akcesoria umożliwiające np. wygodne korzystanie ze środków w formie koncentratu, które wymagają wymieszania z wodą.

Aplikatory detailingowe

Idealnie czyste i lśniące auto warto zabezpieczyć. Dlatego ważną częścią procesu detailingowego jest nakładanie różnego rodzaju dressingów czy wosków. Ich nakładanie wymaga precyzji oraz odpowiednich akcesoriów. Najprościej zastosować gąbkowe aplikatory pokryte mikrofibrą. To niedrogie i bardzo wygodne w użyciu gadżety. Warto sprawić sobie również specjalny aplikator dressingu do opon, który przyspieszy jego nakładanie.

Akcesoria detailingowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Akcesoriów detailingowych jest oczywiście więcej. Zapewne będziesz je odkrywał wraz ze wzrostem umiejętności. Aby zacząć, wystarczy jednak kilka rzeczy. Zacznij od prostszych rozwiązań (np. pianownica i spryskiwacz zamiast drogiej myjki ciśnieniowej), które nie zrujnują Twojego portfela i nie będą zalegać w garażu, jeśli zdecydujesz, że ta „zabawa” nie jest dla Ciebie. Zawsze stawiaj jednak na wysoką jakość – wybieraj starannie wykonane narzędzia detailingowe z najlepszych materiałów.